Як утеплити погріб від промерзання — правильна теплоізоляція зсередини і зовні

Утепление погреба

На дачі, присадибній ділянці чи у дворі чесного будинку влаштовують окрему споруду для зберігання овочів, консервації, зимових заготовок, закруток і іншого. Правильне пристрій льохи передбачає утеплення, для створення оптимального мікроклімату в сховище. Льох і підвал відрізняються по ряду параметрів, а значить і підхід до їх утеплення на зиму, буде відрізнятися декількома моментами.

Чим відрізняється льох від підвалу

Підвал — приміщення, розташоване під житловим будинком. Ключова характеристика — наявність опосередкованого опалення. В даному випадку, в період опалення в підвалі набагато тепліше, ніж в погребі. Крім того, в ньому розташовані комунікації. У зв’язку з чим, і вимоги до утеплення підвалу жорсткіше. Крім усього іншого, стелю підвалу є серйозним джерелом втрат тепла з приміщень, що обігріваються першого поверху.

Підвал — об’єкт, розташований окремо або знаходиться під літньою кухнею, гаражем, господарськими будівлями. Температура в ньому більш стабільна протягом усього року, а значить і консервація, овочі або вино зберігаються набагато краще.

Саме це призводить до того, що при наявності вільного простору на ділянці, господарі прагнуть побудувати льох на вулиці. А вже в процесі експлуатації незмінно виникає питання, чи потрібно утеплювати льох. Адже від надлишку тепла овочі почнуть в’ялитися і гнити, а від нестачі — замерзати.

Безумовно, роботи по теплоізоляції краще проводити в період будівництва погреба. Але, як бути тим, у кого вже є льох на дачі. Як утеплити погріб від промерзання без серйозних витрат?

Вибір способу утеплення передбачає проведення робіт по одному з напрямків:

 • утеплення льоху зовні;
 • утеплення льоху зсередини;
 • комбіноване утеплення. Найбільш ефективний спосіб, тому що є комплексним.

Види льохів для приватного будинку

Вирішуючи, як утеплити погріб зсередини або зовні, в першу чергу береться до уваги тип льоху:

 • Наземний льох

Окреме приміщення з заглиблення в грунт до 0,5 м. Буває окремий або пристінний (однієї зі стін льоху є стіна господарської будівлі або гаража). З точки зору утеплення — це найбільш простий варіант, тому що є можливість утеплити стіни і дах зовні і зсередини.

 • Заглиблений льох

Нижня точка споруди розташована на глибині не більше 1,5 м. від поверхні грунту. У цьому випадку, крім утеплення слід задуматися ще й про нейтралізацію дії ґрунтових вод і морозного пученія грунту.

 • Підземний (насипний) льох

Відрізняє розташування статі на рівні 2-3 метрів під землею. При належній гідроізоляції це найбільш виграшний з точки зору експлуатації льох, який відмінно тримає плюсову температуру, приблизно постійну, протягом усього року.

Незважаючи на відмінності в будівництві, конструкція льоху не відрізняється різноманітністю.

Конструкція стандартного льоху:

 • стіни — при щільному грунті — грунтові, при рухомому — цегляні або кам’яні;
 • пол — відсутня, вірніше він грунтовий;
 • стеля — залізобетонний або дерев’яний.

Відповідно, виконується утеплення стелі, стін, підлоги. Тобто всіх поверхонь льоху, через які можливі втрати тепла.

Матеріали для утеплення льоху

Незважаючи на значну різноманітність теплоізоляційних матеріалів, слід взяти до уваги, що не кожен з них підійде. Матеріал для утеплення льоху повинен володіти такими властивостями, як здатність зберігати геометрію, витримувати тиск води і ґрунту, володіти високими ізолюючими властивостями (таблиця), абсолютної гигроскопичностью.

Зважаючи на вказані причини, для теплоізоляції малопридатна мінеральна вата або ековата.

Якщо розташувати матеріали в порядку убування, то виявиться така черговість:

 • утеплення льоху пінопластом. Найпопулярніший утеплювач. Адже крім теплоізоляційних характеристик, пінопласт відрізняє низька ціна і простота монтажу. Пінопласт не гниє, не гігроскопічний, біологічний інертний, має малу вагу, не вимагає застосування пароізоляційних плівок і облаштування обрешітки. Монтується як зовні, так і зсередини приміщення;
 • утеплення льоху тирсою або торф’яним грунтом, які добре утримують тепло і непривабливі для гризунів;
 • утеплення льоху пінополіуретаном. ППУ відноситься до напилюваним утеплителям. Володіючи всіма властивостями своїх попередників, його відрізняє негорючість і здатність заповнювати весь простір (щілини, тріщини). ППУ створює оболонку, яка є найнадійнішим способом утеплити льоху як зовні, так і зсередини. При цьому вартість пінополіуретану висока, а для нанесення потрібне спеціальне обладнання та залучення фахівців;
 • утеплення льоху пінополістиролом. Пінополістиролу притаманні всі характеристики пінопласту. Відрізняє тільки більш висока ціна, яка обумовлена більшою щільністю матеріалу, цілісністю структури листа (здатністю не кришитися під час монтажу), наявністю пазо-гребеневої системи монтажу;
 • утеплення льоху керамзитом. Керамзит, як і будь-який інший насипний матеріал, відрізняє обмежена сфера застосування. Як правило, його використовують для утеплення підлоги. Також він може бути використаний для стін при зовнішньому утепленні підземного (укопанного) льоху.
 • утеплення льоху чорноземом. Використовується для зовнішнього утеплення. У цьому випадку, земля насипається на дах льоху. Однак при сучасному рівні розвитку технологій є багато більш ефективних способів утеплення при збереженні абсолютної екологічної чистоти ділянки.

Технологія утеплення в залежності від виду льоху

Підхід до теплоізоляції з урахуванням конструкції споруди.

Утеплення наземного льоху

При такій конструкції основний упор робиться на утеплення стін і даху. А значить, найкраще виконувати зовнішні роботи і використовувати пінопласт або пінополістиролу. Роботи з утеплення ведуться на вулиці, згідно з технологією монтажу цих матеріалів. Утеплення даху виконується зсередини. Для цих робіт може бути використаний м’який або жорсткий утеплювач.

Утеплення заглибленого льоху

Стіни такого льоху наполовину розташовані в землі. Отже, є ризик підтоплення. Щоб нівелювати його, потрібно звільнити (відрити) укопанную частина зовнішньої стіни від грунту, обробити її будь-яким гідроізолюючим розчином (мастикою) або обгорнути руберойдом. Потім укласти жорсткий утеплювач або ППУ, повторно обернути руберойдом (це вбереже лист від деформації) і засипати грунтом. Щоб мінімізувати вплив води краще облаштувати дренажну систему.

Утеплення насипного льоху (підземного)

Виконується як зовні, так і зсередини. Нижче наведені докладні рекомендації і поради поетапної теплоізоляції споруди для зберігання сільськогосподарської продукції на дачі.

Як утеплити погріб своїми руками

Різні технології утеплення у вигляді покрокової інструкції.

Зовнішнє утеплення насипного льоху

Найбільш трудомістка частина робіт, виконання передбачає виконання ряду дій:

 • видаляється грунт, що оточує дах і стіни льоху.

Виконати виїмку ґрунту іноді не представляється можливим. Наприклад, коли льох викопаний в землі, а отримані схили оброблені цеглою. Такі стіни можуть зруйнуватися. У цьому випадку користувачі радять виймати грунт на відстані 100-150 мм. від стіни, а потім потроху прибирати решті.
Додатковий захист від вологи дасть облаштування щебенево-піщаної подушки на глибині 200-300 мм. від заснування стіни.

 • монтуються плити жорсткого утеплювача або наноситься пінополіуретан;
 • усуваються всі дефекти з поверхні стін;
 • для подальшого виконання робіт потрібно, щоб дах і стіни були абсолютно сухими. Тому роботи припиняються до повного висихання стін. Як бачимо, роботи краще виконувати в теплу суху пору року;
 • утеплення даху це, по суті, перекриття льоху з утепленням. Технологія передбачає укладання руберойду поверх перекриття, засипку даху зверху глиняно-солом’яної сумішшю. Висота насипання на дах становить 0,4-0,5 м. Суміш ретельно трамбується і покривається щільною плівкою. Краї плівки загортаються на стіну з нахлестом в 150-200 мм.
 • виконується гідроізоляція стіни. Обробка ґрунтовкою в цьому випадку мало допоможе. Краще використовувати розчин бітуму з соляркою (1: 3), мастику, руберойд або спеціальну плівку;
 • стики між листами задуваються монтажною піною;

Деякі майстри радять затягувати утеплювач полімерною сіткою, для забезпечення цілісності листа. З цим завданням успішніше впорається руберойд. Але найчастіше відстань між стіною і грунтом просто засипається керамзитом, грунтом з високим вмістом глини або сумішшю грунту, тирси / соломи і глини.

При відсутності вентиляції в погребі, про неї доцільно подбає на цьому етапі.

 • отриманий пагорб засипається шаром родючого грунту заввишки в 100-150 мм. з подальшою висадкою трав’янистих рослин, які захистять льох від сонячних променів, і зміцнять грунт своїм корінням.

Внутрішнє утеплення льоху

Внутреннее утепление погреба

Зсередини теплоізоляції підлягають стіни, стелю, підлогу та двері.

Утеплення стіни льоху зсередини

Технологія виконання:

 • стіни оглядаються на наявність дефектів;
 • льох звільняється від вмісту, полки і ящики на час демонтуються;
 • виявлені дефекти усуваються (виступи збиваються, щілини запінюються піною або герметиком);

До якості поверхні висувається підвищена увага, тому що істотні нерівності перешкоджають якісному монтажу пінопласту;

 • виконується гідроізоляція стіни (мастикою або рідкою гумою);
 • фіксуються плити жорсткого утеплювача.

Для цього використовуються дюбелі-парасольки або клей. Кріплення пінопласту починається з нижнього ряду і просувається вгору. При цьому в кожному наступному ряду виконується зсув на половину листа;

 • на утеплену поверхню кріплять полімерну сітку;
 • місця примикання листів задуваються піною. Якщо щілина значна в неї поміщаються обрізки пінопласту;
 • наносять штукатурку.

Для усунення вогнищ освіти цвілі, стіни доцільно обробити розчином вапна і мідного купоросу.

Утеплення підлоги льоху

Є кілька способів утеплення, які добре зарекомендували себе на практиці. Розглянемо утеплення підлоги керамзитом, як найоптимальніший варіант, з точки зору співвідношення ціна / якість.

Порядок виконання робіт:

 • після застигання бетону, на якому виставлені і зафіксовані маяки, засипається керамзитовий гравій фракцією 5-20 мм. При цьому, товщина шару гравію залежить від навантаження, яка буде припадати на підлогу;
 • на його поверхню укладається плівка паробарьера з виходом на стіну. Висота нахлеста дорівнює висоті засипки;
 • пол поглиблюється на глибину майбутнього теплоізоляційного шару (. 200-300 мм) і вирівнюється;
 • по плівці встановлюються маяки. Перший з них на відстані 300-400 мм від стіни. Решта на відстані рівному довжині правила, яким буде дорівнювати стяжка;
 • заливається армована стяжка. Товщина стяжки також залежить від навантаження.

Утеплення підлоги в погребі піском

Последовательность выполнения работ

Спосіб теплоізоляції з використанням піску та щебеню. Такий метод можна використовувати тільки для насипного статі.

Послідовність виконання робіт:

 • якщо утеплювач не використовується, то підлогу заливається гарячим бітумом. Він буде виконувати функцію гідроізоляції;
 • піщано-щебенева подушка ретельно трамбується;
 • насипається шар щебеню (100 мм.);
 • пол поглиблюється на глибину майбутнього теплоізоляційного шару і вирівнюється;
 • зверху засипається шар піску (50 мм.);
 • на поверхню можна укласти жорсткий теплоізоляційний матеріал (наприклад, Піноплекс, плити пінополістиролу);
 • підготовлений підлогу заливається бетонною армованої стяжкою.

Утеплення стелі льоху

У випадку з заглибленим або наземним погребом в утепленні потребує покрівля споруди. Роботи з утеплення даху передбачають використання м’якого або жорсткого утеплювача, який монтується відповідно до інструкції виробника.

Що стосується підземного (укопанного, насипного) льоху, то додаткового утеплення потребує стелю приміщення.

Порядок виконання робіт:

 • наноситься штукатурка.
 • монтується шар жорсткого утеплювача;
 • бетонна плита перекриття або дерев’яні балки обробляють проникаючої гідроізоляційної ґрунтовкою. Склад заповнює капіляри і запобігає просочування води. Деревина додатково обробляється антисептиком;
 • теплоізоляційний матеріал закривається монтажної сіткою;
 • виконується побілка вапном з мідним купоросом.

Стеля в погребі найбільш вразливе з точки зору температурного режиму місце. Тому його краще утеплювати в два шари (100 мм).

Утеплення вхідної групи: дверей або люка в льох

Якщо вхід в льох знаходиться в будинку або в гаражі до його утеплення не висувається особливих вимог.

Але якщо вхід розташований на вулиці, тоді необхідно виконати утеплення лазу в льох.

Порядок виконання робіт:

 • утеплення дверей в погребі раніше проводили з використанням повсті та інших м’яких матеріалів. Однак зараз виправданим вважається використання жорстких утеплювачів, які приклеюються на двері. Потім утеплювач закривається листом фанери, пластиком або натуральним деревом. Обов’язково усуваються щілини в місці примикання дверей до коробки. У цьому місці встановлюється дверний ущільнювач;
 • утеплення люка погреба однакова. Тільки більше увагу приділяється надійної фіксації утеплювача на поверхні кришки. В іншому випадку, він може відпасти.

Важливим моментом, на який слід звернути увагу, утеплюючи двері або люк — це виключити можливість їх довільного відкривання. Інакше всі роботи по теплоізоляції льоху будуть марні.

Утеплення кесона для льоху

Утепление кессона для погреба

Утеплення бетонного льоху або цегляного, не складає труднощів через оптимальності їх форм і стійкості до механічних пошкоджень (цегляні, бетонні стіни можна свердлити, фіксуючи дюбель-парасолька або обробляти гарячою мастикою для забезпечення гідроізоляції).

Але з сучасними кесонами для льохів справа йде трохи інакше, тому що заходи щодо теплоізоляції можуть пошкодити герметичність резервуара.

Проте, утеплення їх також важливо, адже стінки легко пропускають як тепло, так і холод. Оскільки, кесон є цілісною конструкцією, він не потребує гідроізоляції. З точки зору застосовуваного матеріалу, кесони для льоху можуть бути (види):

 1. пластиковий (з полімерних матеріалів);
 2. залізобетонний (виконаний з бетонних кілець);
 3. металевий (сталевий).

Слід враховувати, що матеріали мають різний показник тепловтрат.

При цьому льох-кесон може мати форму куба або циліндра, що накладає відбиток на вибір утеплювача. Щоб утеплити кесон для льоху можна використовувати насипні, жорсткі і напилювані утеплювачі. Розглянемо способи їх застосування в порядку убування популярності:

 • жорсткий утеплювач. Використовуються у випадках, коли кесон має форму куба, квадрата, прямокутника з рівними стінками. Утеплювач приклеюється до поверхні кесона. Кесон поміщається в грунт, відстань між ним і грунтом засипається;
 • насипний утеплювач: грунт, керамзит, пісок, торф’яної грунт. В цьому випадку кесон поміщається в грунт, а відстань між його стінками і грунтом засипається;
 • напилюваний утеплювач — пінополіуретан. Забезпечують максимально ефективну теплоізоляцію. Але недолік ППУ ізоляції в високою ціною і необхідності залучення майстрів зі спеціальним обладнанням.

Окреслені види теплоізоляційних матеріалів придатні для того, щоб виконати утеплення металевого льоху, а також утеплення льоху з пластика. На будівельному ринку представлений льох з пластика з утепленням, що усуває необхідність виконання робіт з утеплення своїми руками, досить правильно виконати монтаж.

Висновок

Утеплений льох на дачі або у дворі приватного будинку — це запорука того, що заготовки на зиму будуть в цілості й схоронності, незважаючи на холод чи спеку «за бортом».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *