Як утеплити підлогу на балконі і лоджії своїми руками — Піноплексом, пінопластом, керамзитом, мінватою

Утепление пола на балконе

Балкон або лоджія в квартирі багатоповерхового будинку — це додаткова площа, яка передбачає масу варіантів використання. Від місця для зберігання сезонних речей і різного мотлоху, до переобладнання в функціональне житлове приміщення. З урахуванням того, що в квартирі площа зайвою не буває, другий варіант більш поширений.

Зазнавши деякі перетворення, балкон стає теплою кімнатою для роботи або відпочинку. Передує цьому повноцінна обробка і утеплення.

Але, навіть якщо балкон залишається експлуатованим, утеплення дозволять зберегти більше тепла в квартирі або приватному будинку, тому сьогодні балкони без утеплення зустрічаються рідко, а лоджії і зовсім рідкість. Оскільки утеплити лоджію своїми руками трохи простіше, ніж балкон, тому що вона з трьох сторін оточена стінами. І утеплення зводиться до установки теплоізоляційного матеріалу тільки з одного боку.

Загальним напрямком для утеплення, як балкона, так і лоджії є підлогу. Прораховано, що через пів втрачається більше 20% всього тепла, яке залишає квартиру через балкон і більше 40% для лоджії. Щоб знизити ці втрати потрібно не просто розуміти, як утеплити підлогу на балконі, а й знати нюанси вибору теплоізоляційного матеріалу і порядок його установки в залежності від різновиду і особливостей приміщення.

Утеплення підлоги на балконі своїми руками — інструкція

Технологія утеплення балкона і лоджії залежить від способу утеплення і застосовуваного теплоізоляційного матеріалу, тому почнемо з вивчення їх видів і характеристик.

Способи утеплення:

 1. Пасивне утеплення. Направлено на зменшення тепловтрат. Підвищення теплозберігаючих властивостей балкона досягається шляхом використання теплоізоляційного матеріалу.
 2. Активне утеплення. Направлено на збільшення кількості що надходить в приміщення тепла. Пов’язано з установкою на балконі системи опалення «тепла підлога».

Чим краще утеплити підлогу на балконі і лоджії

Розглянемо основні варіанти теплоізоляційних матеріалів, які застосовуються для пасивного утеплення:

Пенофол

М’який утеплювач, що складається з двох шарів: спіненого поліетилену і відбиває фольги з алюмінію. Товщина — 3-10 мм, що робить його використання привабливим в разі, коли немає можливості сильно «піднімати» рівень підлоги.

Варто зазначити, що утеплення підлоги на балконі пенофолом виконується рідко, найчастіше його використовують як додатковий утеплювач.

Пінопласт

Жорсткий утеплювач, який відмінно зарекомендував себе завдяки оптимальному поєднанню ціни і якості. Він відноситься до категорії негігроскопічних матеріалів, складається з замкнутих пор, які відмінно утримують тепло. Це дозволяє обійтися без використання гідроізоляційної плівки.

Пінопласт відрізняється різною щільністю 15, 25, 35 кг / м.куб. листа, а також різною товщиною від 20 до 100 мм, що дає можливість виконати якісне утеплення з мінімальними витратами. Крім того, сама технологія укладання пінопласту більш ніж проста і доступна. Як і будь-який жорсткий утеплювач пінопласт можна монтувати на лаги або без таких.

Пінополістирол (екструдований пінопласт або Піноплекс)

Від традиційного пінопласту відрізняється більшою щільністю (40, 100, 150 кг / м.куб), меншими за діаметром порами, і наявністю пазо-гребеневої системи, що дозволяє виключити появу містків холоду в процесі укладання.

Товщина листа пінополістиролу варіюється в діапазоні 20-50 мм. Єдиний недолік пеноплекса в більш високій, в порівнянні з іншими утеплювачами ціною.

Мінеральна вата або базальтова вата

Відноситься до категорії м’яких утеплювачів, тому при монтажі вати необхідно облаштування лаг і чорнової підлоги. Гідність м’яких утеплювачів в тому, що їх можна укласти в дрібні щілини.

Форма випуску — рулони або мати. Вата має різну щільність і вартість. Мінвата гігроскопічна і потребує захисту від вологи, тому може бути покладена тільки за умови, що балкон добре засклений;

Керамзит

Відноситься до сипучим теплоізоляційних матеріалів. Однак на балконі його використання має деякі обмеження. Зокрема, не рекомендується застосовувати керамзит для утеплення підлоги на балконі і лоджії, тому що його відрізняє значну вагу і істотний підйом рівня підлоги.

Вибираючи утеплювач для балкона потрібно взяти до уваги:

 • технічний стан балкона: стан плити перекриття, вид і стан поверхні підлоги, розміри, конфігурація поверхні, гранична висота на яку можна підняти підлогу;
 • клімат, зокрема рівень вологості, який обмежує використання м’яких утеплювачів;
 • вид підлогового покриття, яке планується використовувати;
 • розрахункова кошторис утеплення.

Технологія утеплення підлоги також впливає на вибір теплоізоляційного матеріалу.

Як утеплити підлогу на балконі і лоджії своїми руками

1 етап — підготовка статі до теплоізоляції

До початку утеплення підлоги, потрібно оглянути стан плити перекриття. Це дає підставу для вибору утеплювача з позиції його ваги і того навантаження, яку він буде надавати на плиту перекриття. Якщо плита знаходиться в задовільному стані можна приступати до оцінки якості статі. Для цього за допомогою рівня визначається його кривизна, а також візуально оцінюється стан плити або чорнового покриття.

Для забезпечення стоку води, балконна плита має невеликий нахил в сторону вулиці, тому необхідно вирівнювання плити.

Стяжка підлоги для вирівнювання великого перепаду висот не рекомендується. Це зайві витрати і додаткове навантаження на плиту. Крім того, стяжка не дозволяє організувати утеплення бетонної підлоги на балконі.

Оцінка статі включає також оцінку гранично можливої висоти статі. Логічно якщо він буде нижче або на одному рівні з підлогою в сусідній кімнаті.

2 етап — розрахунок і покупка матеріалу для утеплення підлоги

Після того, як обраний теплоізоляційний матеріал, потрібно розрахувати його необхідну кількість, яке дорівнюватиме площі підлоги на балконі / лоджії. Якщо планується укладання утеплювача в два-три ряди, то з урахуванням кількості рядів. Значення округляється до найближчого цілого значення, тому що утеплювачі продаються або листами, або рулонами.

Крім утеплювача для проведення робіт потрібна монтажна піна, металовироби, плівка гідро-та пароізоляції (для м’якого утеплювача), ДСП або фанера для підлоги, дерев’яний брус 50х50 (висота бруса залежить від товщини утеплювача), грунтовка.

На балконі рекомендується застосовувати ДСП, а не фанеру або ОСБ, тому що цей матеріал має тільки лінійне розширення, що виключає ймовірність появи скрипу згодом. Крім того, утеплення підлоги на балконі під плитку не вимагає застосування ДСП, досить зробити стяжку.
З інструменту потрібно приготувати: ніж для розрізання утеплювача (підійде міцний канцелярський), перфоратор, дриль, лобзик, рулетку, олівець.

3 етап — технологія утеплення підлоги на балконі / лоджії

Загальний порядок виконання теплоізоляційних робіт (покроково) і нюанси для кожного виду утеплювача:

 • очистити поверхню підлоги від виступаючих деталей (якщо їх можна усунути), від старого підлогового покриття і сміття;
 • укласти плівку гідроізоляції або пенофол (фольгированной стороною вниз). Іноді в якості першого тепло- і гідроізоляційного шару використовують підкладку для ламінату. Плівка повинна покривати всю площу підлоги з виходом на стіни на висоту 50-100 мм. Місця стиків проклеюються металізованим або звичайним скотчем.

При використанні жорсткого утеплювача в використанні плівки немає необхідності.

 • поверх пенофола / плівки укладаються лаги. Підлоги з лагами більш поширений варіант, тому що вони роблять підлогове покриття жорсткіше, захищаючи утеплювач від деформації. У рідкісних випадках, якщо на утеплювач наливається стяжка або встановлюється система тепла підлога, цей етап опускають.

Утеплення підлоги по лагам

Перш ніж приступити до облаштування підлоги з лагами, брус потрібно підготувати. Зокрема, відпиляти заготовки необхідного розміру і обробити їх грунтовкою.

Укладання бруса виконується поперечно. При цьому бруси, розташовані скраю, монтуються на відстані 50-70 мм від вертикальної поверхні.

При монтажі дерев’яних лаг впритул, є ризик того, що вони потягне вологу від стіни, збільшаться в розмірах і приведуть до деформації підлоги.

Яке відстань повинна бути між лагами статі?

Проміжні бруси розташовуються з кроком 500-600 мм. Довжина кроку визначається шириною утеплювача. Для пінопласту (ширина листа 500 мм) оптимальний крок складе 500 мм. Для вати і пінополістиролу 600 мм. Для керамзиту — 500-600.

Через незначну ширини балкона, деякі користувачі економлять на поздовжніх брусах.

Бруси фіксуються саморізами до підлоги. Для чого його попередньо «баньки» — висвердлюють отвір, що відповідає розміру капелюшки металовироби. Крайній брус кріпиться як мінімум 4 дюбелями, поперечні — двома. Якщо поперечний брус врізаний в подовжній його можна кріпити одним саморізом. При незначній ширині балкона, часто обходяться без кріплення.

Як вирівняти підлогу на балконі лагами?

Бруси виконують функцію маяків на підлозі, тому правильність їх установки контролюється рівнем. Якщо перепад високий бруси встановлюються на додаткові опори (дерев’яні плашки) або регульовані стійки. Рівень відміряється від найвищої стійки.

Після установки бруса, монтаж обрешітки можна вважати завершеним.

Укладання утеплювача

Незалежно від виду утеплювача його укладання виконується впритул до бруса обрешітки.

Утеплення підлоги на балконі пінопластом

Пінопласт потрібно порізати в розмір, який відповідає розміру осередку, утвореної лагами. При бажанні укласти утеплювач товстим шаром майстри радять не купувати пінопласт товщиною 100 мм., А купити лист товщиною 50 мм. і укласти його в два шари з зміщенням. Таким чином зменшитися число холодних стиків. Місця примикання листів до стіни, брусів, іншим листа слід задути піною, щоб знизити кількість містків холоду, а піна є гарним ізолятором.

Утеплення підлоги на балконі Піноплекс

Або екструдованим пінополістиролом. Укладання теплоізоляції однакова з пінопластом чином.

Утеплення підлоги на балконі мінватою

Мінеральна вата нарізається шматками на 10-20 мм. перевищують розміри осередку і укладається впритул до лагам. При цьому, утрамбовувати вату не рекомендується, тому що теплоізолятором в даному випадку виступає повітря, розташований між волокнами вати. Якщо її утрамбувати, повітря залишиться менше і теплоізоляційні властивості вати знизяться. На минвату обов’язково укладається плівка пароізоляції. Вона захищає утеплювач від вологи, яка конденсується на підлогове покриття через перепад температур. Плівка фіксується до лагам степлером.

Утеплення підлоги на балконі керамзитом

З огляду на те, що керамзит — це сипучий матеріал, його засипають всередину вічком обрешітки, вирівнюють, трамбують і заливають бетонною стяжкою. При використанні керамзиту обрешітку можна не робити, а вирівнювання матеріалу забезпечується стяжкою.

При монтажі утеплювача пересування по площі підлоги виконується виключно по лагам.

 • пристрій чорнової підлоги на балконі. Найчастіше в якості чорнового статі виступає плита ДСП. Якщо виконується утеплення підлоги на лоджії, де ймовірність попадання вологи менше, використовується фанера або ОСБ. ДСП відрізається по ширині балкона, укладається на лаги і фіксується цвяхами. У разі стикування шматків ДСП або фанери між ними залишає зазор в 3-4 мм для компенсації можливого розширення.
 • фінішна обробка утепленої підлоги покриттям підлоги.

Висновок

Як бачимо, незважаючи на те, що є різні теплоізоляційні матеріали, загальний підхід до утеплення однаковий. Але, утеплення балкона — це тільки частина роботи, яку потрібно виконати, щоб знизити втрати тепла. За ним слідує утеплення стін, віконних прорізів і стелі.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *