Як утеплити фасад будинку пінопластом своїми руками — технологія

Фасад дома пенопластом

Пінопласт (пінополістирол) — найпоширеніший утеплювач, який повсюдно використовується як для утеплення стін, так і для утеплення трубопроводів. Найбільш часто пінопласт використовують для виконання роботи по утепленню фасаду будинку. Причин тому кілька, це низька вартість, відмінні теплоізоляційні характеристики і простий монтаж.

Фасад будинка з пінопласту

Переваги пінопласту для утеплення:

 • нульова гігроскопічність (немає необхідності використовувати плівки пароізоляції);
 • довговічність (при наявність хорошої обробки);
 • стійкість до біологічної активності;
 • стабільність геометрії під впливом зовнішніх умов.

Серед недоліків: горючість, токсичність при горінні.

У загальних рисах багато хто має уявлення про те, як утеплюється стіна зовні жорстким утеплювачем, а ось на тому, як утеплити фасад пінопластом правильно, потрібно зупинитися докладніше. Знання особливостей монтажу теплоізоляційного матеріалу допоможе виконати роботи своїми руками і проконтролювати найманих фахівців.

Технологія утеплення фасаду пінопластом

Технология утепления фасада

Основні етапи:

 • підбір і розрахунок матеріалу;
 • підготовка поверхні стіни;
 • установка цокольного профілю;
 • монтаж пінопласту (укоси і стіна);
 • герметизація швів;
 • армування і штукатурка фасаду;
 • оздоблювальні роботи.

Технологія монтажу буде ідентична для пінопласту, пінополістиролу і пеноплекса.

Перший етап — розрахунок теплоізоляційного матеріалу

Що потрібно підготувати для утеплення фасаду:

 • пінопласт (50$ / куб) або пінополістирол (Піноплекс) (80$ / куб). За своїми властивостями це практично ідентичні матеріали, але пінополістирол зручніше в роботі за рахунок системи стиків «паз-гребінь». При цьому він значно дорожче;
 • декоративні елементи з пінопласту для оздоблення фасаду;
 • грунтовка. Краще купувати не універсальну, а ґрунтовку глибокого проникнення, наприклад, Церезіт СТ-17 (10$ / 10 л);
 • клей для пінопласту (суха суміш). Наприклад, Kosbud (Польща, 6$ / 25 кг), Ceresit СТ 34 (5$ / 25 кг), Ceresit СТ 83 (7$ / 25 кг);

Приготувати клей можна самостійно для цього в класичний цементний розчин додається клей ПВХ (1 л. На відро суміші). Такий прийом не сильно скорочує витрати, але це збільшує трудомісткість процесу і його тривалість (просіювання, витримування пропорцій, замішування та т.п.).

Фахівці відзначають, що більш зручним засобом є клей-піна.

Наприклад, Akfix (Туреччина, 390 руб / бал.) Або TYTAN (Польща,  7$ / БАЛ.). Піна зручніше в роботі, за рахунок відсутності мокрих робіт і втрати часу на витримку розчину, а також у неї набагато менше витрата.

 • цокольний профіль. Виконує функцію опорної кромки системи утеплення та забезпечує рівність укладання листів, без зміщення по горизонталі.
  Профіль має різну ширину, для зручного монтажу утеплювача. Для прикладу наведено ціну на профіль BauKom (Німеччина) 2 Довжини стандартної 500 мм.
 • монтажна піна (65 Pensil Піна л 800 мл, 6$ руб.);
 • віконний профіль;
 • фасадна армована сітка (комірка 22х35 -10$ руб / м.п., 12х14 — осередок 12$ руб / м.п ..);
 • армований пластиковий куточок або перфорований алюмінієвий куточок.
 • шпаклівка. У продажу є готові суміші, наприклад, VGT, Росія, 5$ / кг 3,6. Купівля сухий шпаклівки, обійдеться дешевше. Наприклад, ТМ «старателі» фінішна, Росія — 7$ руб / 20 кг. базова сіра — 4$ руб / 20 кг;
 • дюбель тарільчасте (1$ за шт в залежності від довжини.).

З інструменту знадобиться: шпатель (гладкий і зубчастий), молоток, перфоратор, терка для затирання, канцелярський ніж.

Розрахунок пінопласту для утеплення фасаду

Якісне утеплення фасаду будинку пінопластом можливо тільки при грамотному розрахунку кількості і головне товщини матеріалу з урахуванням його щільності і теплопровідності стіни (цегла, піноблок, газоблок).

Розрахувати кількість просто — достатньо порахувати площа стін і додати 3% на підрізування (5% при складної конфігурації стіни).

При утепленні стін фасаду будинку слід подумати про утеплення цоколя, підвалу і навіть фундаменту аж до рівня промерзання. Тільки таке утеплення може вважатися ефективним.

Складніше підібрати оптимальну щільність пінопласту — вона варіюється в межах від 15 до 35 кг / м.куб. Відзначимо, що чим нижче щільність, тим вище теплоізоляційні властивості, однак тим більш крихким буде матеріал. Фахівці відзначають, що для утеплення стіни житлового будинку потрібно використовувати пінопласт щільністю 25 кг / м.куб. (Марка ПСБ-С-25) і товщиною 40-50 мм.

Загальна рекомендація щодо зниження числа містків холоду — укладати листи в два шари. Тому доцільно купувати не один лист, товщина якого становить 100 мм, а два — по 50 мм.

Який пінопласт краще вибрати для утеплення будинку?

Варто відзначити, для перепланування підвалу в житлове приміщення потрібно не тільки утеплити фундамент, але і цоколь, по грунту підлоги.

Вимоги до пінопласту:

 • геометрія. Лист повинен бути ідеально рівним, допустиме відхилення по довжині і ширині. — 10 ММ, по площині — 2 ММ.;
 • колір. У якісного матеріалу білий колір. Жовтизна вказує на недотримання умов зберігання;
 • цілісність аркуша. Для утеплення непридатні розкришити і деформовані листи.

Другий етап — підготовка фасаду до утеплення

Поверхня стіни, на яку буде клеїтися пінопласт, повинні бути чистою, без виступаючих елементів. Допустимий перепад висот — 10-15 мм. Все що вище (виступи, горби) — збивається, все, що істотно нижче (поглиблення, вибоїни, тріщини), бажано закрити розчином.

Як підготувати стіни для утеплення пінопластом:

 • пофарбовані стіни — фарба видаляється (тільки якщо вона з нульовою паропроникністю);
 • крейдяний слід — використовується грунтовка;
 • осипання стін — зачистка металевою щіткою.

На підготовлену стіну наноситься грунтовка. Вона збільшить адгезію поверхні і дозволить уникнути появи грибка.

Третiй етап — монтаж цокольного профілю під утеплення

Монтаж цокольного профиля

Призначення цокольного профілю для систем утеплення фасадів — спростити монтаж першого ряду листів пінопласту, і мінімізувати відхилення ряду по горизонталі. Крім того, як стверджують майстри — саме профіль є хорошим захистом профілю від гризунів. Кріпиться профіль дюбелями і обов’язковою перевіркою рівнем.

Для того щоб забезпечити правильність монтажу листів і по вертикалі рекомендується встановити підвіси (капронові шнури з гайкою для обважнення). Крок їх установки 600-800 мм.

Четвертий етап — монтаж пінопласту на фасад (укоси і стіна)

Утепление фасада пенопластом

З чого почати утеплення фасаду?

Майстри звертають увагу на те, що користувачі-початківці неправильно вибирають місце для початку робіт з утеплення фасаду. Зазвичай вони приймаються за стіну, чи то в силу простоти роботи, чи то в силу її масштабності, тоді як роботу слід розпочати з облаштування укосу.

Для утеплення укосів можна використовувати більш тонкий лист пінопласту. При монтажі він повинен виступати за стіну на товщину утеплювача плюс 15-20 мм в залежності від рівності поверхні стіни. Зайвий матеріал потім обрізається.

Щоб забезпечити гарне і щільне прилягання торця пінопласту до віконної рами рекомендується використовувати віконний профіль або профіль для гіпсокартону (пластиковий кут).

Найчастіше укоси не відрізняються рівною поверхнею, тому що утворилися порожнини слід заповнити розчином, а великі шматочками пінопласту. Саме можливість додатково ізолювати порожнини і зумовлює початок робіт з укосів.

Винос утеплювача під відливом на 30-40 мм дозволить знизити шум дощу металевого відливу.
Монтаж пінопласту по площині стіни починається з нижнього кута і виконується зі зміщенням в половину листа, Тобто листи укладаються в шаховому порядку. Таким чином виключаються містки холоду.

Перед початком кріплення пінопласту до стіни листи бажано підготувати. А саме, по провести поверхні листа зубчастим валиком або теркою. Це підвищить його шорсткість і поліпшить зчіплюваність з клеєм.

Як клеїти пінопласт на фасад?

Спосіб нанесення клею залежить від рівності стіни:

при перепадах не більше 10 мм. клей наноситься на поверхню аркуша з використанням зубчастого шпателя;
при перепадах понад 10 мм. клей наноситься невеликими «плямами», тому що, клею потрібно більше, а намазаний лист буде важче. При укладанні лист притискається до стіни з незначними зсувами. Так клей заповнює порожній простір під листом. Залишки клею знімаються шпателем. Особливість такого способу монтажу в тому, що потрібно перевіряти рівнем правильність установки кожного аркуша.
Другий ряд листів пінопласту укладається зі зміщенням щодо попереднього. При укладанні листів в два шари потрібно дочекатися поки повністю підсохне попередній шар.

Оздоблення фасаду пінопластом дає можливість виконати декоративне оформлення віконних або дверних прорізів.

Деякі розбіжності між майстрами викликає необхідність використовувати дюбелі-парасольки, тарілчасті дюбелі або дюбелі з широким капелюшком (грибки). Кріплення пінопласту до стіни дюбелями запобігає зміщення і відпадання листа. Частина фахівців стверджує, що клей є досить сильним фіксатором, і тому використання парасольок — це зайва трата ресурсів і часу. Їх опоненти стверджують, що цим етапом нехтувати не варто, тому що парасольку забезпечить більш надійну фіксацію.

Кріплення тарілчастими дюбелями можливий тільки після повного застигання клею. Зазвичай на це йде 1-2 дня в залежності від погоди.

Є два способи кріплення пінопласту:

 • кріплення посередині і по кутах. У цьому випадку використовується по 5 дюбелів парасольок на кожен лист. А їх загальна витрата розраховується з урахуванням числа листів. При цьому частини аркушів також кріпляться мінімум трьома парасольками;
 • кріплення посередині і по суміжних країв або кутів. Цей спосіб дозволяє заощадити, скоротивши число парасольок. Метод є кращим, оскільки фіксує одночасно кілька аркушів. Але цей спосіб підходить тільки для ідеально покладених листів пінопласту, які немає необхідності підганяти по висоті вже після монтажу на стіну.

Дюбель забивається в пінопласт відразу після його приклеювання (до висихання клею) в тому випадку, якщо роботи виконуються на фундаменті, і щоб уникнути руйнівної дії ультрафіолету.

Один із способів кріплення пінопласту парасольками — це утапливание дюбеля в матеріал і подальша закладення місця установки пенопластовой заглушкою. З огляду на трудомісткості такий спосіб використовується рідко.

Після того як пінопласт закріплений дюбелями, обрізаються виступаючі частини укосів.

Пятий етап — закладення швів між пінопластом

Утепление дома пенопластом

Не варто забувати про те, що геометрія листа пінопласту іноді залишає бажати кращого, а це неминуче призводить до появи щілин між листами. Навіть маленькі щілини — це істотні втрати тепла. Тому після укладання пінопластових листів потрібно забезпечити герметизацію (замазати шви).

Як і чим закрити шви між пінопластом?

Порядок виконання робіт відрізняється в залежності від товщини шва:

 • для заповнення великих швів доцільно використовувати обрізки пінопласту, які поміщаються в щілину. Зверніть увагу, великі шви не варто заповнювати розчином, тому що його теплопровідність набагато вище, ніж у пінопласту. В результаті через шов все одно буде проходити досить багато тепла;
 • для заповнення тонких швів застосовується монтажна піна, яка задувається в шов, а її надлишки після застигання обрізаються. У підсумку виходить так званий «теплий шов».

Примітка. Виступаючі частини пінопласту стираються жорсткої теркою.

Шостий етап — армування пінопласту сіткою і оздоблення штукатуркою

В принципі облицювання фасаду пінопластом на цьому етапі завершується. Але незахищений утеплювач, не довго буде виконувати функції утеплювача ефективно. Справа в тому, що пінопласт руйнується під впливом ультрафіолету і не дуже стійкий до механічних пошкоджень, а значить, сам потребує захисту.

Захисним матеріалом виступає штукатурка. Щоб вона добре лягала і трималася на гладкій поверхні листа, використовується армована сітка. Не варто економити на ній, адже технологія утеплення фасаду пінопластом передбачає обов’язкове використання армуючої сітки.

Як правильно армувати пінопласт?

 • сусідні полотна сітки монтуються внахлест в 70-100 мм.;
 • сітку слід кріпити так, щоб уникнути появи складок (вирівнюється сітка руками);
 • сіткове щільно буквально топиться в розчин;

Якщо роботи виконуються в жарку пору року, допускається зволоження клейового шару з пульверизатора.

 • монтаж сітки виконується швидко, тому що клей швидко застигає і зміцнює сітку до пінопласту;
 • місце кріплення сітки біля віконних і дверних прорізів додатково армується шматками сітки. Шматки монтуються по кутах прорізів, укосів і запобігають появі тріщин;
 • кути будинку і віконні прорізи відбуваються спеціальним пластиковим куточком з сіткою. Сітка укладається на сусідні полотна. Альтернативою може служити перфорований алюмінієвий куточок, але він погано справляється зі своєю функцією захисту кута від деформації і більш складний в монтажі. Вирівнюється кут правилом або кутовим шпателем.

Сьомий етап — фарбування фасаду будинку після утеплення пінопластом

Після монтажу на пінопласт полімерної сітки наноситься ще один шар клейової суміші. . Оптимальна товщина клею становить 3 мм, а призначення — приховати нерівності і надати поверхні рівний вид, підготувавши її, таким чином, до фарбування.

Якщо другий декоративний шар вийшов не дуже рівних, його можна вирівняти теркою. Процес це трудомісткий, але дозволяє отримати гарну рівну поверхню.

Фарбування фасаду після утеплення пінопластом спрямована на надання сірому будинку більш естетичного вигляду.

Для фарбування фасаду придатна будь-яка фарба, яка призначена для виконання зовнішніх робіт. Наноситься фарба пульверизатором або м’яким поролоновим валиком.

Варто відзначити, що фарбування спеціальними фасадними фарбами створює плівку на поверхні штукатурки, і забезпечує досягнення «ефекту термоса», роблячи будинок більш герметичним і відповідно, тепліше.

Найчастіше користувачі відмовляються від фарбування і замість другого шару клейового розчину наносять на фасад декоративну штукатурку типу короїд або баранчик.

Висновок

Кошторисна вартість робіт залежить від виду матеріалу, обсягу робіт, якості поверхні і складності конфігурації стіни, швидкості виконання робіт, часу виконання робіт (сезон року).

Можна і простіше підрахувати, скільки коштує утеплення метра площі. Як відзначають користувачі, ціна матеріалів приблизно дорівнює вартості виконаних робіт. У нинішньому сезоні (2016 г.) утеплення пінопластом під ключ обходиться приблизно в 40 $ за м.кв.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *