Відкатні ворота своїми руками (розсувні, зсувні) — установка, монтаж, як зробити з профнастилу

Откатные ворота из профнастила

Відкатні (зсувні, розсувні) ворота — це більш технологічна альтернатива орним. Зробити ворота з відкатним механізмом складніше ніж орні, але зручність експлуатації і зовнішній вигляд будуть вказувати на сучасний приватний будинок.

Перш ніж розбиратися, як зробити відкатні ворота з профнастилу, потрібно розглянути, які бувають типи пристрою і простежити еволюцію їх становлення.

Contents

Види і типи воріт

Будову та конструктивні особливості механізмів і способів установки.

За способом відкриття:

 • розсувні ворота — складаються з двох стулок, які від’їжджають в протилежні сторони. Візуально схожі на орні і поєднують в собі переваги орних і розсувних воріт;
 • відкатні ворота (самонесучі) — складаються з одного полотна (рідко двох) які від’їжджають в одну сторону.

Головна перевага відкатних воріт — для експлуатації не потрібно багато вільного простору. У числі плюсів — можливість підключення автоматики, більш сучасний вигляд, легкість ковзання навіть при наявності снігу.

За рівнем механізації

 • ручної відкат (механічне відкривання воріт). Відсунути стулку розсувних воріт абсолютно нескладно. Збираючись зробити відкатні ворота своїми руками, багато хто віддає перевагу ручному відкату воріт;
 • автоматичний відкат. При проектуванні і монтажі воріт враховується необхідність підводки електрики і установка додаткових механізмів. Автоматика для відкатних воріт складається з: пульта дистанційного керування, електроприводу, електрокабеля, фотоелементів, сигнальної лампи.

За типом направляючих

 • підвісного типу. В цьому випадку спрямовуюча встановлюється зверху, що обмежує висоту воріт;
 • консольного типу. Для воріт такого типу характерна установка направляючої рами внизу конструкції.

Найпростіші, це ворота, встановлені на рейок. Варіант простий, але не дуже зручний, тому що за нижній направляє потрібен постійний догляд. В іншому випадку, сміття, що потрапив в санчата, призведе до зіскакуванню роликів, і з часом до пошкодження механізму. Більш сучасний варіант пристрою — відкатні ворота з плаваючим рейкою

Саме про те, як зробити відкатні ворота з профнастилу на плаваючих рейках і піде мова в статті.

Відкатні ворота з профнастилу своїми руками

Покрокова інструкція з виготовлення зсувних воріт для дачі та приватного будинку.

Перший етап — проект воріт з профнастилу

Конструкція відкатних воріт складна, а значить, візуалізація необхідна, тобто потрібно зробити ескіз або креслення.

Ескіз воріт з профнастилу

Ескіз — це картинка, що показує зовнішній вигляд воріт, з позначенням основних елементів, але без нанесення розмірів. З ескізного малюнка починається проектування.

Схема воріт з профнастилу

Схематичний малюнок — це щось середнє між ескізом і кресленням, тобто картинка, яка дає уявлення про воротах і дозволяє нанести розміри. Недолік схеми в тому, що не дотримуються пропорції. Однак, для тих, хто не володіє навичками креслення — схема розсувних воріт стане надійною підмогою.

Креслення відкатних воріт з профнастилу

Креслення в обов’язковому порядку надають будівельні бригади при замовленні послуги — установка під ключ. Креслення — це документ, в якому зафіксовані ключові параметри майбутніх воріт: ширина отвору, ширини воріт і противаги, розміри і місце розташування хвіртки, кількість стулок, специфіка відкривання, додаткові елементи, а також всі розміри.

Хвіртка з профнастилу вмонтовується в стулку воріт, продумується на етапі розробки проекту.

Другий етап — розрахунок воріт з профнастилу

Для нормального функціонування воріт, потрібно правильно розрахувати параметри їх основних елементів:

Вага воріт

Маса воріт робить прямий вплив на всі несучі елементи. Загальна маса складається з ваги каркаса, противаги (хвостовика), ваги обшивки, ваги декоративних елементів. Якщо планується виготовлення воріт з профнастилу з внутрішньої хвірткою, враховується вага каркаса і матеріалу хвіртки. Вага замків і автоматики хоч і не настільки істотний, але ними в розрахунках також не варто нехтувати.

Знизити вагу ворітної стулки можна шляхом облаштування двох стулок. Тобто замість відкатних, зробити розсувні ворота.

Для прикладу, вага 4-х метрових воріт, зварених з труби перетином 60х20, обшитих профнастилом з одного боку становить близько 200 кг.

Стовпи під відкатні ворота

Для опорних стовпів підійде металева труба великого перерізу.

Довжина консолі (направляючої рейки або балки)

Довжина визначається шириною прорізу плюс ½ довжини противаги (хвостовика). Зменшувати цей параметр не рекомендується, тому що швидко зноситься механізм відкату. При ширині воріт в 4 000 мм. довжина консолі складе 6 000 мм. Таким чином, сторона паркану, на яку буде заходити полотно воріт повинна бути довше 6 000 мм.

Якщо паркан коротше, слід робити дві стулки воріт з двома противагами і комплектами автоматики. Це збільшує вартість воріт, але дозволить «поміститися» в задані розміри (довжину забору поруч з воротами). В іншому випадку потрібно встановлювати розсувні ворота з профнастилу.

Противагу в ¼ від ширини воріт можливий тільки при використанні роликових напрямних консолі.

Якщо в’їзд у двір розташований на вузькій вулиці доцільно робити отвір і ворота ширше, щоб забезпечити вільне місце для маневру.

Фурнітура

Чим важче ворота — тим міцніше потрібно купувати фурнітуру. Це дозволить
уникнути її деформації і перекосу воріт в процесі експлуатації.

Автоматика

Чим масивніше полотно стулки, тим потужніше потрібно брати автоматику. У свою чергу, автоматика для воріт вибирається з урахуванням запасу по потужності. Тому купуючи потрібно додати до ваги воріт 100 кг.

Третiй етап — матеріали і інструмент

Наведемо дані щодо кількості будівельного матеріалу, для виготовлення воріт з профнастилу розміром 4 000 х 2 000 мм.

Профнастил. Висота дорівнює висоті стулки, ширина залежить від виду. Для стінового профнастилу робоча ширина становить від 1000 до 1190 мм. Для воріт шириною 4 м. Знадобиться 4 листа висотою 2 м. Переважно брати пофарбований профнастил. Термін його служби набагато довше, а зовнішній вигляд гарніше.

Комплектуючі для відкатних воріт

Окремо зупинимося на тому, які елементи включає в себе механізм воріт. У загальному вигляді — це фурнітура та автоматика.

Фурнітура для відкатних воріт — це набір (комплект) елементів, що забезпечують функціонування стулки воріт.

Балка для відкатних воріт (консоль або напрямна рейка)

Продається в розмірі 6, 7, 8 м.п. Направляюча балка приварюється до труби каркаса знизу. Усередині консолі розміщуються напрямні ролики, які відповідають за рух стулки воріт.

Купуючи консоль, уточніть щодо гарантії і зверніть увагу на якість металу, його товщину, геометрію. В іншому випадку рейок прогнеться, і стулку воріт заклинить. Майстри застерігають якщо в перерізі консольної балки для воріт квадрат — це підробка. Заводська консоль відрізняється складною геометричною формою.

Ролики для відкатних воріт (роликові каретки)

Встановлюються зверху і знизу рами. Верхній ролик утримує стулку в горизонтальному положенні, і запобігає розгойдування полотна. Нижній опорний — монтується в торці консолі (балки). Опорні ролики відповідають за утримання стулки в закритому положенні. А також, за запобігання її провисання і мимовільного відкриття. Ролики жорстко фіксуються на фундаменті.

Ролики з пластиковою оболонкою хорошої якості більш довговічні. До того ж, вони глушать рокіт при русі воріт, і захищають підставу ролика від пошкодження.

Якісним матеріалом для роликів вважається незгладимий пластик або хромованадіевой сталь. Але в більшій мірі на якість впливає виробник.

Уловлювач для відкатних воріт (уловлювачі верхній і нижній)

Вловлювачі беруть раму воріт при закритті. Також покликані утримувати стулку від провисання.

Заглушки для направляючої балки

Пластикові заглушки встановлюються на протилежних кінцях консолі.

Автоматика для відкатних воріт

Вибирається на базі технічних характеристик, які вказує виробник.

Включає в себе привід, який може бути декількох видів:

 • ремінний привід — відносно дешевий, але ремінь швидко зношується, може лопнути від перепаду температур;
 • ланцюговий привід — трохи дорожче, але ланцюг схильна до провисання і вимагає догляду;
 • зубчастий привід — найнадійніший. Зубчаста рейка гарантує, що ворота не відкриють ззовні, але в той же час, вони не відкриються якщо відключать електрику.

Автоматика з зубчастим приводом може встановлюватися на ворота з хвірткою з профнастилу.

Майстри рекомендують купувати механізм для відкатних воріт в комплекті. Так простіше підібрати комплектацію і врахувати його несучу здатність. Добрі відгуки про таких виробників: CAME (Італія), Rolling-Center (Італія), DOORHAN, РОЛТЕК.

Четвертий этап — установка воріт з профнастилу

Монтаж воріт відкатного (розсувного) типу своїми руками без автоматики

Фундамент під ворота

Фундамент заливається під хвостовик.

Впритул до стовпа укладається швелер 200 мм, а швелер 160 мм закладається з відступом 50 мм від опорного стовпа.

Монтаж заставних в стовпах виконується «урівень» з цегляною кладкою (облицюванням опорних стовпів).

Як зробити фундамент для відкатних воріт

Щоб правильно залити основу, потрібно виконати ряд дій:

 • підготувати ґрунт (прибрати верхній шар грунту);
 • викопати траншею. Глибина і ширина 500 мм, довжина поглиблення дорівнює ½ ширині прорізу воріт. Для стулки шириною в 4 м.п. потрібна траншея 2 метри завдовжки;
 • пробурити два отвори, які призначені для установки опорних стовпів. Глибина буріння — 1/3 від довжини труби, зазвичай це 1300-500 мм. Ширина лунки залежить від арматури. Рекомендовано, щоб діаметр лунки в 2,5 рази перевищував діаметр / перетин труби. Підсумком земляних робіт стане П-образне поглиблення;
 • зробити піщано-щебеневу подушку в поглибленнях (на дні ям для стовпів). Висота засипки 50-100 мм .;
 • залити бетонний розчин;
 • по дну траншеї (між опорними стовпами) облаштувати піщано-щебеневу подушку;
 • зв’язати і укласти арматуру;
 • забетонувати.

Є другий варіант пристрою фундаменту під відкатні ворота — з використанням швелера. Це, так звана заставна фундаменту.

Спосіб також передбачає виривання траншеї і вертикальних лунок. Але в цьому випадку, в лунки крім опорних стовпів укладається арматура, зварюється з швелером, який буде виконувати функцію фундаменту, і зверху вся конструкція бетонується.

Рівень заливки бетону повинен збігатися з рівнем швелера. В іншому випадку в цьому місці буде накопичуватися вода.Матеріал підготовлений для сайту

Поки бетон буде застигати, можна приступити до виготовлення каркасу.

Монтаж відкатних воріт — каркас (рама стулки)

По конфігурації рама являє собою односторонню трапецію.

Як зварити каркас (раму) для відкатних воріт

 • нарізати заготовки металу для зварювання рами воріт. Врахуйте, що заготовки формують прямий кут зварюються під кутом 45 °. Перпендикулярні — під кутом в 90 °. Значить, і нарізати їх потрібно відповідним чином.
  Новачкам, які не мають великого досвіду в зварювальних роботах, майстри радять нарізати під кутом не менше ті заготовки, які будуть розташовані зверху каркаса. Так буде виключений доступ води в каркас рами. Нижні ж, можна зварювати під прямим кутом.
 • очистити залізні заготовки від іржі, бруду і т.п .;
 • зварити між собою всі елементи згідно з кресленням. При цьому потрібно стежити, щоб зварювання велася «стусанами», а не використовувався суцільний зварний шов (від нього конструкцію може повести). Крім того, при точковому способі зварювання простіше демонтувати каркас для ремонту або реконструкції ( «точки» зрізаються болгаркою).

Тільки після того, як не залишиться сумнівів у точності розмірів і геометрії конструкції можна виконати остаточну зварювання суцільним швом;

 • заготовки та місця зварювання шліфуються;
 • обробка ґрунтовкою проти корозії.

Силова рама для відкатних воріт

При необхідності каркас додатково (на стадії зварювання) посилюється поздовжніми / перпендикулярними поперечиною або косинкою — сталевим листом, привареним по кутах конструкції.

Посилення трикутника, які утворюється з одного боку рами (хвостовик) відбувається шляхом установки ребра жорсткості таким чином, щоб прямий кут був розділений навпіл.

Установка балки для відкатних воріт

Консольна (напрямна) балка приварюється до нижньої частини рами. На її краю встановлюються гумові заглушки. Без заглушок в консоль буде потрапляти сміття, що утруднить рух стулки по напрямних роликах.

Монтаж фурнітури для відкатних воріт

 • до опорного стовпа кріпиться нащельник — куточок 150х150 мм або швелер;
 • до нащельником кріплять уловлювачі (верхній і нижній);
 • на заставну фундаменту (встановлений швелер) монтуються ролики (утримують каретки). Встановлюються ролики максимально далеко один від одного;
 • на каретку надаватися консоль;
 • остаточно регулюються уловлювачі;
 • здійснюється установка фурнітури і / або автоматика (привід).

Монтаж профнастилу

Обшивки воріт профнастилом виконується відповідно до технології монтажу.

Рекомендуємо матеріал по темі:

 • Особливості монтажу профнастилу своїми руками
 • Профнастил для забору і воріт
 • Як кріпити профнастил на паркан

Монтаж електроприводу

Самостійна установка автоматики для воріт проблематична, тому що потрібні відповідні навички. Щоб гарантувати надійну роботу дорогої автоматики на цьому етапі краще залучити фахівця.

Догляд за відкотами воротами

Складнощів у догляді за воротами з профнастилу відкатного типу немає. Адже ролики не потребують мастилі, консоль захищена від налипання бруду. А відкатний ворота тим і гарні, що не потребують прибирання снігу для відкривання.

Висновок

У висновку відзначимо, що складність і дорожнеча проекту з лишком окупаються, коли відкатні ворота, зроблені своїми руками, без зусиль відкриваються і запрошують увійти у двір приватного будинку або дачі. Крім того, розсувні ворота виключають ймовірність закривання або розкриття воріт при вітрі (як це буває з орними), відповідно, стулки НЕ помнуть машину, і не деформують паркан.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *