Вентильований фасад — характеристики, властивості, види і схеми пристрою

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Оскільки фасад будинку — це лицьова частина будівлі, його прагнуть прикрасити. Але облицювання фасаду виконується не тільки з метою додати стінам естетичний зовнішній вигляд. Головне завдання обробки — забезпечити захист фасаду від руйнувань, викликаних факторами зовнішнього оточення і гарантувати самій будівлі максимально довгий термін експлуатації.

Дана вимога в поєднанні з розвитком галузі призвели до модернізації існуючих і появі нових облицювальних матеріалів і технологій обробки фасаду. Одна з таких новинок — система вентильованих фасадів (вентфасад).

Що таке вентильований фасад будинку?

Навіщо потрібен, що собою являє, особливості, характеристики, властивості, види, типи та схеми пристрою.

Навісний фасад — це фасадна система, виконана за особливою технологією, яка полягає в кріпленні облицювального матеріалу на стіну за допомогою каркаса (підсистеми). В результаті, між стіною (фасадом будинку) і облицюванням залишається зазор (до 100 мм), по якому циркулює повітря. Таким чином з конструкції відводиться волога, конденсат і знижується тепловіддача будинку.

Сама назва розкриває сутність системи навісних вентильованих фасадів.

 • навісний фасад — оздоблювальний матеріал встановлюється на каркас (навішується на стіну) з заданим відступом від її площині;
 • вентильований фасад — між облицювальним матеріалом і поверхнею стіни (не закритим або утепленій) вільно переміщаються повітряні потоки, тобто відбувається природна конвекція повітря. Завдяки чому забезпечується реалізація головної особливості вентильованих фасадів — усунення конденсату, який традиційно накопичується між стіною і обробкою. Такий підхід до утеплення і / або облицюванні дозволяє забезпечити сприятливий мікроклімат в приміщеннях будинку.

У загальному вигляді, вентильований фасад — це складна технологія обробки фасаду, що дозволяє забезпечити йому надійний захист від руйнівної дії різних факторів.

Це якщо коротко, для повного розуміння, що собою являє система вентфасада, потрібно розглянути її складові елементи. Відзначимо, що кожен з них є універсальним, що дозволяє виконувати обробку складних архітектурних форм в різних стилях.

Навісні вентильовані фасади — характеристики

Перший крок — Підсистема для вентильованих фасадів

Система кріплень включає в себе несучі профілі, кронштейни, анкеровочні елементи (дюбелі і шурупи), спеціальні кріпильні деталі. Використання кронштейнів для вентфасада дає можливість регулювати відстань між каркасом і стіною, завдяки чому відсутня необхідність у вирівнюванні поверхні стін;

З чого складається вентильований фасад?

Незважаючи на те, що система кріплень, хоч я знаю, це не привід економити на її складових. На складові елементи доводиться основне навантаження: від ваги облицювальний матеріал, від сили вітру та руху потоку повітря. Тому всі використовувані матеріали повинні відповідати за якістю нормативам.

Каркас для вентильованих фасадів

Виділяють кілька різновидів каркасів, в залежності від матеріалу:

 • металевий каркас. Складається з елементів, виконаних з металу. Виділяють алюмінієві, оцинковані і сталеві підсистеми. При цьому горизонтальні елементи, на які припадає основне навантаження, мають товщину 1,5-2 мм, а вертикальні — 0,5-1 мм. Це знижує навантаження на фасад будівлі, зберігаючи несучі властивості самого каркаса. Металевий каркас обов’язковий при використанні важких облицювальних матеріалів, наприклад, каменю (вентфасад з керамограніта);
 • дерев’яний каркас. Являє собою систему з бруса 50х60 мм і рейки 20х40 мм. Застосуємо для легких облицювальних матеріалів, але потребує захисту і вимагає додаткової обробки, що запобігає гниттю деревини;
 • комбінований каркас. Поєднує в собі переваги обох систем. У цьому випадку основна система — металева, а контробрешетка — дерев’яна.

В залежності від конфігурації профілю:

Підсистема для вентильованих фасадів:

 • L-образна підсистема. Відрізняється кріпленням двох ребер жорсткості на болтове з’єднання. Кронштейн дозволяє вирівняти поверхню будь-якої кривизни. Максимально можлива віддаленість від стіни — 380 мм. Єдиний недолік — висока ціна;
 • U-подібна підсистема. Відрізняється профілем з чотирма ребрами жорсткості — він також надійний, але більш складний в монтажі. На користь цієї системи говорить її вартість.

Підсистема для вентфасада повинна відповідати таким вимогам:

 • стійкість до корозії;
 • висока несуча здатність;
 • здатність витримати статичним і динамічним навантаженням;
 • можливість нівелювання кривизни поверхні фасаду;
 • простота і більш висока, в порівнянні з іншими способами облицювання, швидкість монтажу.

Другий крок — Утеплювач для вентильованого фасаду

Теплоізоляційний матеріал не є обов’язковою частиною вентильованого фасаду. Якщо не ставиться завдання додаткового утеплення, а тільки захист лицьової поверхні зовнішніх стін, то утеплювач не застосовується. Але це швидше виняток, ніж правило.

У переважній більшості випадків при облаштуванні системи вентильованого фасаду встановлюється теплоізоляційний матеріал.

Теоретично під вентильований фасад може бути встановлений будь-який утеплювач. Але, головна вимога, яка висувається до ізолятора, полягає в тому, щоб він міг забезпечити пропускання пара з приміщення. Традиційні жорсткі утеплювачі, типу пінопласту або пінополістиролу не відповідають цій вимозі (тим більше, в разі загоряння, вони виділяють шкідливу речовину — стирол). Тому перевагу зазвичай віддається м’яким утеплителям — базальтової вати, рідше скловаті.

Примітка. Відмінним рішенням для використання в системі вентфасада є установка мінеральної вати з подвійною щільністю. Такий матеріал з одного боку володіє достатньою паропропускной здатністю, а з іншого, необхідним запасом жорсткості.

Як приклад можна привести продукцію компанії Rockwool (Росія, Польща або Данія). Плити з кам’яної вати Венти Баттс Д (двошаровий утеплювач) мають щільність 90/45 кг / м.куб (90 для верхнього шару, 45 для нижнього), а ФАСАД Баттс Д Оптима — 180/94. Вартість Венти Баттс Д (100 мм) ЙДЕ від 2 283 руб / м.куб, вартість Фасад Баттс Д Оптима від 2 205 руб / м.куб.

До числа інших переваг базальтової вати можна віднести: негорючість, стабільність форми, простота монтажу, стійкість до вітру, несприйнятливість до біологічних факторів.

Третій крок — Плівка для вентильованих фасадів

Застосування паро-, гідро- і вітрозахисних плівок дозволяє додатково захистити утеплювач від впливу вологи, яка міститься в рухомому між облицювальним матеріалом і стіною повітрі, а також від тиску вітру. Плівка Ветробарьер сьогодні застосовується рідко, тому що на зміну їй прийшов нові прогресивні матеріали — супердифузійна мембрана і геотекстиль.

Мембрана належить до синтетичних напівпроникну плівкам, які здатні регулювати властивості дифузії.

Геотекстиль (будівельний) являє собою синтетичне полотно з поліпропілену (рідше поліефіру), який надійно захищає утеплювач від руйнування. Крім того, він стійкий до високих і низьких температур, впливу хімічних речовин, міцний на розрив і є серйозним бар’єром для різної живності і бактерій.

Відмінною рисою цих матеріалів є одностороння паропроникність. З одного боку, вони ефективно відводять пар, який виходить з приміщення через утеплювач, дозволяючи, таким чином, виключити його намокання. З іншого боку, вони захищають від вологи ззовні (атмосферні опади).

Яка мембрана для вентфасада краще?

Вентфасад

Серед рекомендованих професійними монтажними компаніями мембран можна виділити:

Ізоспан, Росія (64-139 гр щільність / м.кв, ціна — 75$ / рул 50 м.п. …);
Juta (Юта), Чехія (110-200 гр щільність / м.кв, ціна — 110$ / рул 50 м.п. …);
Також позитивні відгуки про геотекстиль

ДЮК, Росія (80-230 гр щільність / м.кв., Ціна 40$ / рул. 50 м.п.).
Максимальний показник паропроникності для мембрани> 1200 гр / м.кв / 24 год.

Четвертий крок — Повітряний зазор в вентильованих фасадах

Повітряний прошарок повідомляє Вентфасади властивості термоса і захищає будинок від істотних температурних коливань. Завдяки повітрю будівлю повільніше остигає узимку і нагрівається влітку.

Для ефективного та довговічного функціонування вентфасада потрібно забезпечити умови — повітря, що рухається в навісний фасадної системі, повинен долати деякий опір, яке створюють відбортовки металлокасет або плит.

Який зазор вентильованого фасаду повинен бути?

Як правило, величина зазору складає 40-60 мм, до 100 мм, але мінімальний-максимальний розмір розраховується для кожного випадку індивідуально.

Якщо буде занадто маленький зазор — можливе руйнування теплоізоляційного шару (коли утеплювач примикає до облицювання). Як наслідок, поверхня стіни буде намокати і руйнуватися.

Якщо буде занадто великий зазор — можлива поява гулу (шуму) при сильному направленому вітрі. Таке буває при неправильному виборі довжини кронштейнів, а також при використанні в якості утеплювача вати низької жорсткості.

Пятий крок — Лицьовий матеріал для вентильованого фасаду

Декоративний шар облицювання — це видима частина вентфасада.

На сьогодні існує понад два десятки різновидів оздоблювальних матеріалів для облицювання вентильованого фасаду, які можна об’єднати в шість груп:

Матеріали під камінь:

 • натуральний камінь;
 • штучний камінь;
 • керамограніт.

Матеріали під цеглу:

 • литтєвий бетон під цеглу;
 • клінкерна плитка;
 • повнотіла облицювальна цегла;
 • також пропонуємо п панелі.

Матеріали з металу:

 • сайдинг металевий (металлосайдінг);
 • металеві касети і панелі;
 • композитні касети і панелі;
 • алюмінієві панелі;

Матеріали з пластика:

 • лінеарні панелі. Виготовлені з поліестеру. Виступають в ролі обробного і утеплювального матеріалу;
 • вініловий сайдинг. Найпростіший в монтажі матеріал, який має малу вагу, що дозволяє встановлювати його на дерев’яний каркас.

Матеріали під дерево:

 • термодревесина;
 • блок-хаус;
 • планки (дерев’яна фасадна дошка);
 • керамограніт під дерево.

Матеріали зі скла:

 • склопанель — виготовлені з ударостійкого скла. Дозволяють забезпечити високий рівень природного освітлення в приміщенні і надати будівлі
 • стильний вигляд. Але відрізняються дорожнечею і складністю в монтажі;
 • сонячні батареї — окремий вид облицювання вентильованого фасаду. Являє собою складну і дорогу електронну систему, тому мало поширений в приватному будівництві.

Монтаж таких матеріалів як керамограніт, касетні і лінеарні панелі можливий тільки з використанням заводського металевого каркаса, тому що їх відрізняє наявність напрямних і заводських кріплень.

Через розмаїття облицювальних матеріалів у замовника з’являється можливість реалізувати будь-яке дизайнерське рішення.

Переваги та недоліки вентильованих фасадів

Порівняння переваг і недоліків по ряду параметрів.

Плюси вентфасадів:

 • виняток поява конденсату і вогкості;
 • скорочення кількості будівельного матеріалу, що здешевлює вартість будинку;
 • виконання ефективного утеплення будівлі;
 • розширення можливостей щодо оздоблення будинку;
 • зниження витрат на опалення приміщень;
 • підвищення експлуатаційних характеристик фасаду, його стійкості до зовнішніх чинників;
 • реалізація функції захисту від блискавки;
 • виключення перегріву будівлі влітку;
 • висока швидкість монтажу і ремонтопридатність.

Мінуси вентфасадів:

 • необхідність проведення обстеження технічного стану несучих конструкцій, в разі монтажу вентильованого фасаду на експлуатується будівля (при ремонті або відновленні, реконструкції);
 • жорсткі вимоги до якості монтажу та кваліфікації фахівців, які виконують роботу;
 • відсутність нормативів на виконання робіт по монтажу вентфасада;
 • наявність слабких місць в конструкції «пирога», що призводить до порушення вимог пожежної безпеки.

Висновок

Завдяки своїм перевагам і всупереч недоліків, вентильовані фасади поступово витісняють традиційні способи обробки будівель.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *