Утеплення лоджії своїми руками — покрокова інструкція, теплоізоляція зсередини, стін, підлоги і стелі

Утепление лоджии

Цінність додаткових квадратних метрів в міській квартирі складно переоцінити. Лоджія може бути холодним островом для зберігання речей або теплою кімнатою для життя. Але, для того, щоб нею можна було повноцінно користуватися, потрібно подбати про забезпечення прийнятної температури в цьому приміщенні.

Утеплення балконів і лоджій стало основним завданням для тих, хто хоче розширити корисну площу квартири. Ступінь утеплення залежить від призначення кімнати, як житлової кімнати або місця для зберігання.

І якщо питання потрібно утеплювати лоджію, давно вже вирішене, то з приводу місця утеплення, до сих пір немає єдиної думки.

Три напрямки по утепленню лоджії

 • утеплення лоджії зовні — кращий варіант. В цьому випадку, відбувається зміщення точки промерзання в зовнішню сторону, тобто в сторону утеплювача, змонтованого зовні лоджії. Це дозволять не просто утеплити поверхню стіни, але і зберегти несучі властивості матеріалу, з якого вона побудована. Крім цього, економиться внутрішній простір лоджії.
  Єдиний недолік утеплення з вулиці — вартість висотних робіт (промисловий альпінізм). Для утеплення зовні використовується жорсткий теплоізоляційний матеріал (пінополістирол, пінопласт), який закривають полімерною сіткою і захищають за допомогою міцного цементного розчину і / або декоративної штукатурки;

У деяких випадках, рішення про те, чи можна утеплювати лоджію зовні визначається міськрадою. Наприклад, якщо будинок є архітектурною цінністю, виконувати зовнішні роботи, що змінюють вигляд будівлі, заборонено.

 • двостороннє утеплення та оздоблення лоджії. Передбачає монтаж теплоізоляційного матеріалу зовні і зсередини лоджії. Таке рішення недоцільно в принципі, тому що з точки зору теплоеффектівності неважливо з якого боку проведені роботи.
 • утеплення лоджії зсередини. Внутрішнє утеплення найбільш популярний варіант, тому що є можливістю виконати роботи самостійно. Однак в цьому випадку зменшується корисний простір лоджії. Проте, саме на цьому варіанті зупинимося докладніше.

Утеплення лоджій своїми руками

Проста технологія для новачків без досвіду в будівництві.

Крок 1 — Визначення необхідності в утепленні

Залежно від майбутнього призначення приміщення приймається рішення про те, чи потрібно утеплювати лоджію зсередини або ззовні, утеплювач-якого виду і якої товщини буде використаний.

Згідно з визначенням, лоджія — це приміщення в будівлі з однією відкритою стороною. Ця специфіка дає можливість власникам виконати утеплення з меншими, в порівнянні з утепленням балкона, фінансовими витратами.

Справа в тому, що утеплювати потрібно буде тільки одну сторону — парапет лоджії. Що стосується інших сторін, то якщо вони межують з опалювальними приміщеннями квартири виконувати утеплення немає необхідності.

Крок 2 — Ступінь утеплення лоджії

Помилково вважати, що скління лоджії склопакетами досить надійний спосіб зберегти тепло в приміщенні. Для того щоб забезпечити потрібну температуру в приміщенні з мінімальними витратами, потрібно подбати про теплоізоляції всіх поверхонь: стін, підлоги, стелі. Краще виконувати роботи одночасно, але можна і частинами, головне дотримуватися черговість.

Крок 3 — Вибір утеплювача для лоджії

На перший погляд підбір не складає труднощів. Однак різноманітність теплоізоляційних матеріалів, змушує задуматися, чим краще утеплити лоджію зсередини.

 • Пенофол — Відноситься до групи напівтвердих утеплювачів. Відрізняється наявністю двох шарів: спіненого поліетилену і фольги, яка виконають функцію відбивача (відображає до 97% теплової енергії). Утеплення лоджії пенофолом більш виправдано, ніж утеплення їм же балкона, але, незважаючи на це, використання тільки пенофола досить рідкісне явище;
 • Пiнопласт — Оптимальне співвідношення ціна / якість. Має відмінні теплоізоляційні властивості, негигроскопичен, не вимагає застосування плівок, легко монтується. На ринку представлений пінопласт з різною щільністю (15, 25, 35 кг. / М.куб.) І різною товщиною листа — 20-100 мм, що дає можливість варіювати товщину;
 • Пінополістирол (екструдований пінопласт або Піноплекс) — Більш нове покоління пінопластів. При збереженні переваг пінопласту, його відрізняє велика щільність (40, 100, 150 кг. / М.куб.) І система кріплення паз-гребінь, що дає можливість уникнути містків холоду. Утеплення лоджії Піноплекс — один з найефективніших способів теплоізоляції, але повсюдне використання стримує його вартість;

Утеплення лоджії пінополістиролом доцільно, якщо потрібно мінімізувати втрати простору в процесі теплоізоляції.

 • Вата — Представник м’яких утеплювачів. Мінеральна або базальтова вата  гарні тим, що дають можливість утеплити поверхню з нерівностями або щілинами. У лінійці утеплювачів цього виду є матеріали з різною щільністю і ціною. Однак загальний недолік мінеральної вати в сприйнятливості до вологи. Це вимагає застосування гідроізоляційних плівок;
 • Пінополіуретан — Теплоізоляційний матеріал, який під тиском напилюється на поверхню, дозволяючи заповнити найдрібніші щілини. Роботи з утеплення лоджії виконуються швидко, але дорого;
 • Керамзит — Сипучий утеплювач. Відрізняється значною вагою і може застосовуватися тільки для утеплення підлоги;
 • Газобетон — Дозволяє вирівняти стіни і утеплити їх, але зменшується корисна площа.

За винятком керамзиту і газобетону, кожен з утеплювачів може бути використаний для утеплення лоджії.

Фактори, що впливають на вибір утеплювача:

 • технічний стан поверхонь, що підлягають утепленню: їх конфігурації, висота підняття підлоги / опущення стелі, стан стелі;
 • кількість поверхонь, що підлягають утепленню. Найчастіше стіна, суміжна з кімнати не утеплюється;
 • клімат. У регіонах з високою вологістю небажано використовувати м’які утеплювачі;
 • екологічність. Пінопласт вважається найменш екологічним матеріалом, базальтова вата — найбільш;
 • простота монтажу. Жорсткі утеплювачі монтуються легше. При їх використанні можна обійтися без формування обрешітки для укладання м’якої вати. Також відпадає необхідність у застосуванні плівок. Найкращими якостями з точки зору монтажу має пінополістирол, завдяки системі паз-гребінь;
 • вид оздоблювального покриття;
 • вартість проекту: утеплення лоджії під ключ або своїми руками.

Крок 4 — Підготовка матеріалів та інструменту

Для робіт потрібно приготувати: теплоізоляційний матеріал, монтажну піну, ґрунтовку, дерев’яний брус (50х50, для підлоги) і рейки (50х30, для монтажу обрешітки під м’який утеплювач), плівку паро- та гідроізоляції (для м’яких утеплювачів), металовироби, скотч металізований, оздоблювальні матеріали.

З інструменту: перфоратор, дриль, рівень, молоток, рулетка, пістолет для піни, пилосос, степлер, плоскогубці, олівець.

Дерев’яний брус можна замінити на профіль для гіпсокартону. Розміри бруса визначає товщина утеплення.

Крок 5 — Скління лоджії

Скління і утеплення лоджій це два взаємозалежних дії. Встановлюючи пластикові вікна потрібно віддати перевагу 4-х камерному профілем і 2-х камерному склопакету. При монтажі потрібно стежити за щільністю прилягання всіх конструкцій. Зовні обов’язкова установка відливу, що дозволяє уникнути затікання води. Усередині встановлюється підвіконня, з урахуванням товщини утеплювача.

Установка ПВХ вікон дає можливість підвищити температуру на лоджії на 2-3 градуси в порівнянні з температурою за вікном.

Якщо немає можливості замінити старі вікна, їх можна загерметизувати. Утеплення вікон лоджії краще виконувати за шведською технологією. Вона дає можливість підвищити теплоізоляційні властивості вікна без зміни їх функціональних характеристик.

Крок 6 — Підготовка поверхні

Який би вид утеплення не проводився на лоджії, її, з огляду на незначній площі, потрібно звільнити від всього стороннього. Саме з цієї причини, доцільно виконувати утеплення всієї лоджії одночасно.

Потім виконуються дії, необхідні для подальшої роботи:

 • видалення виступаючих частин, які можна демонтувати;
 • штробление і свердління стін. При необхідності електрифікації лоджії;
 • обробка елементів, які не можна демонтувати. Метал зачищається і покривається грунтовкою;
 • обробка ґрунтовкою всіх поверхонь лоджії. Це попередить розвиток грибка;
 • прибирання.

Крок 7 — Утеплення підлоги на лоджії

Починати роботи з утеплення доцільно саме з підлоги.

Утеплення підлоги на лоджії незалежно від матеріалу виконується по лагам. Виняток становить укладання утеплювача з подальшою стяжкою під плитку або при монтажі системи тепла підлога.

Роботи виконуються в кілька етапів:

 • установка пенофола. Це необов’язково, але майстри радять укладати пенофол, що відбиває стороною вгору. Завдяки здатності, що відображає пенофола, в приміщенні залишається майже все тепло, яке надходить від суміжної з кімнатою стіни або від джерела обігріву;
 • монтаж лаг. До початку монтажу брус потрібно відрізати в розмір і обробити ґрунтовкою. Поздовжній брус укладається на відстані 50-70 мм від стін, а поперечний з кроком, який дорівнює ширині утеплювача (для пінопласту 500 мм, для вати і керамзиту — 600 мм.). Бруси кріпляться до підлоги дюбелями. При монтажі лаг стежать за правильністю їх кріплення, в подальшому вони будуть служити орієнтиром для облаштування підлоги і монтажу чистового підлогового покриття.

Монтаж лаг впритул до стіни збільшує ризик деформації деревини в разі її намокання.

 • монтаж утеплювача. Жорсткий утеплювач укладає між лагами. Виконуючи утеплення лоджії пінопластом або полістиролом, не рекомендується використовувати товстий матеріал. Майстри радять придбати більш тонкі листи і укладати їх зі зміщенням. Так мінімізується поверхню містків холоду. Вата також міститься між лагами таким чином, щоб матеріал укладався вільно, без збивання. Поверх вати укладається плівка пароізоляції, щоб виключити її намокання.
 • герметизація швів. Якщо жорсткий утеплювач покладений з зазорами їх потрібно задути монтажною піною, яка є хорошим ізолятором.
 • облаштування чорнової підлоги. Не рекомендується укладати ламінат або стелити лінолеум до закінчення робіт. Якщо виконується обробка підлоги плиткою, її монтують відразу ж, і захищають (накривають) картоном.

Використання системи тепла підлога дозволить забезпечити обігрів лоджії, адже виносити радіатори центрального опалення заборонено, а використання обігрівача не дає довгострокового ефекту.

Крок 8 — Утеплення стелі на лоджії

Цей етап можна виключити, якщо підлога сусідів зверху утеплений. Якщо немає, то найпростішим рішенням буде утеплення лоджії пенополіуретатом. Він добре зчіплюється з будь-якою поверхнею, а роботи можна виконати за день.

Найчастіше утеплення стелі на лоджії виконується жорсткими утеплювачами, рідше ватою. Порядок виконання робіт може відрізнятися.

Порядок виконання робіт

Варіант 1 — каркасний спосіб теплоізоляції стелі на лоджії

 • установка пенофола. З курсу фізики відомо, що тепле повітря піднімається вгору. І щоб не гріти підлогу сусідам зверху, доцільно встановити пенофол на стелі;
 • облаштування каркасу. Для роботи застосовуються дерев’яні рейки, товщиною, рівній товщині утеплювача;
 • утеплювач поміщається в осередку каркаса. Якщо використовується вата, додатково монтується плівка пароізоляції;
 • виконується фінішна обробка стелі.

Варіант 2 — «мокрий» спосіб утеплення стелі на лоджії

Якщо основа стелі рівне, можна приклеїти до нього жорсткий утеплювач. Додаткову фіксацію забезпечить застосування дюбелів з великим капелюшком. Місця примикання листів утеплювача запінюються піною. Для додаткового ефекту встановлюється пенофол.

Варіант 3 — утеплення підвісної стелі на лоджії

Укласти утеплювач (як правило, вату) на обробні матеріали стелі. Підходить для підвісної стелі або обробці стелі ламінатом або пластиковими панелями.

Утеплення стін лоджії

Крок 9 — Утеплення стіни на лоджії

Утеплення стін лоджії найпростіший етап. Однак у нього є важлива особливість, а саме: стіни лоджії утеплюються по-різному.

 • стіна суміжна з кімнатою утеплюється в один шар;
 • зовнішня стіна утеплюється в два шари або використовується більш товстий теплоізоляційний матеріал. Причому укладається він шматками, і обов’язково зі зміщенням.

Подібно роботам на стелі є два способи утеплення: «мокрий» і каркасний:

 • «Мокрий» — придатний для жорстких утеплювачів і єдино можливий для газобетону. Найчастіше цим способом відбувається утеплення лоджії Піноплекс.
 • каркасний — обов’язковий для м’яких матеріалів. Без пристрою каркаса неможливо утеплення лоджії ватою. Каркас може бути виготовлений з дерева або металевого профілю. Технологія укладання вати на стіну не відрізняється від її монтажу на стелю або підлогу. Захист вати забезпечує монтаж плівки.

Крок 10 — Оздоблювальні роботи

Після того, як утеплені все поверхні лоджії, можна приступати до опоряджувальних робіт. Виконання робіт починається зі стелі, потім відбувається обробка стін і в завершенні облаштовується підлогу.

Висновок

В кінці встановлюються плінтуса, вимикачі, розетки і утеплена лоджія стає повноцінною житловою площею.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *