Утеплення фундаменту будинку зовні своїми руками — технологія теплоізоляції

Утепление фундамента и цоколя

Фундамент — це своєрідна подушка, яка не дає стінам будинку розповзатися під впливом різних факторів. Серед цих факторів: глибина промерзання ґрунту, рівень розташування грунтових вод, типу грунту, рельєфу місцевості, передбачуваний вага споруджуваного котеджу або дачі. Не останню роль відіграють тут і фінансові можливості власника приватного будинку.

Саме значна кількість перерахованих факторів і зумовили появу такого різноманіття видів фундаменту. І кожен з них по-своєму проводить тепло з будинку назовні і всередину. А, отже, вимагає додаткового утеплення фундаменту і цоколя будинку. Це для тих, хто сумнівається, чи потрібно утеплювати фундамент.

Утеплювач для фундаменту — параметри вибору

Від виду утеплювача залежить: товщина утеплення фундаменту, технологія виконання робіт, і можливість зробити утеплення своїми руками.

Тому, вибирати потрібно той утеплювач, який:

 • не накопичує вологу. Оскільки зазвичай роблять утеплення фундаменту зовні, то при виборі теплоізоляційного матеріалу відштовхуються від показника гігроскопічності утеплювача. Утеплення вимощення і фундаменту (цоколя) можна виконати з використанням жорстких, сипучих або надувних утеплювачів, але не м’яких, типу мінеральної або базальтової вати. Це пов’язано з тим, що фундамент частіше інших елементів будівлі контактує з вологою, яка надходить з різних сторін. А вата дуже гігроскопічна, тому легко вбирає вологу і при цьому втрачає свої властивості.
 • має високу механічну міцність на стиск. У більшості випадків фундамент засипається землею, а тому утеплювач повинен витримувати навантаження такого роду;
 • володіє низьким коефіцієнтом теплопровідності. Чим нижче значення цього коефіцієнта, тим більше тепла залишиться в утепленому будинку;
 • має тривалий термін експлуатації. Роботи з утеплення фундаменту досить складні з точки зору підготовки робочого місця. В ідеалі їх потрібно виконувати ще в момент спорудження будівлі. Внаслідок цього, чим більше термін служби утеплювача, тим довше не виникне потреби в новому утепленні.

Види утеплювачів для фундаменти — характеристики і властивості

Для утеплення фундаменту можна використовувати різні матеріали.

Пропонуємо ранжувати їх за вартістю:

Пісок

Утеплення відбувається на етапі будівництва будинку. Це найдешевший спосіб утеплення. На жаль, його ефективність прагнути до нуля. Тому що пісок не здатний утримувати тепло.

Керамзит

Цей матеріал не здатний накопичувати вологу. Технологія утеплення фундаменту цим способом має два напрямки.

По-перше, керамзит можна засипати в середину опалубки, ще на етапі монтажу. Такий спосіб спрощує заливку, знижує витрату бетону, підвищує теплоізоляційні властивості фундаменту. Але робить його більш крихким.

По-друге, керамзит засипають всередину стрічкового фундаменту. Таким чином, його насипається багато, а результатом є зниження тепловтрат не тільки через фундамент, але і через пів будинку або підвалу.

Пінопласт

Мовою професіоналів він носить назву ПСБ (пінополістирол суспензійний безпресовим) або ПСБ-С (пінополістирол суспензійний безпресовим самозатухаючий). Це відображено в маркуванні матеріалу. Являє собою лист, що складається з кульок. Всередині кульок знаходиться повітря, який і забезпечує теплоізоляційні властивості матеріалу. Утеплення фундаменту пінопластом можна віднести до найбільш популярного виду. Це пов’язано з такими характеристиками матеріалу як низький коефіцієнт теплопровідності, абсолютна негігроскопічна. А також дешевизна, доступність, і простота в роботі.

Піноплекс

Наукова назва екструдований пінополістирол. Як бачимо, назви у пеноплекса і пінопласту схожі, і відображають технологію їх виготовлення. При цьому, технологія його виготовлення більш складна. Але Піноплекс можна назвати більш прогресивним порівняно з пінопластом. Оскільки він позбавлений його основних недоліків. Матеріал щільніший, а значить, має велику механічну міцність на стиск. Він не підтримування горіння. Термін його розпаду в грунті становить не менше 100 років. Наявність системи «паз-гребінь» спрощує монтаж і виключає наявність швів.

З мінусів можна назвати той факт, що утеплення фундаменту Піноплекс обходиться дорожче, ніж пінопластом.

Пінополіуретан (ППУ)

Найдорожчий, але і максимально ефективний спосіб утеплення фундаменту на сьогоднішній день. Утеплення фундаменту пінополіуретаном відбувається просто. Цей напилюваний утеплювач просто наноситься на стіну з розпилювача. Використання пінополіуретану дозволяє уникнути виконання багатьох етапів. Наприклад, закладення швів, вирівнювання підстави. Крім того, при використанні цього теплоізоляційного матеріалу може бути одночасно проведено утеплення та гідроізоляція фундаменту.

Виходячи з популярності пінополістиролу обох видів, зупинимося більш детально на тому, як зробити теплоізоляцію екструдованим пінополістиролом.

Утеплення фундаменту пінополістиролом

Технологія монтажу складається з послідовних етапів:

 • підготовка робочого місця. Полягає в розкопці фундаменту. Мінімальна глибина траншеї повинна відповідати глибині підвалу. В ідеалі розкопати грунт на всю висоту фундаменту. Що стосується ширини, то вона визначається простим додаванням товщини утеплювача і ширини необхідного для комфортної роботи простору.
  Дно траншеї бажано засипати керамзитом або укласти піщано-щебеневу подушку. Якщо це дорого, то можна обмежитися засипанням простору під утеплювачем.
 • підготовка підстави. Відкритий фундамент повинен просохнути. У теплий період року це займає близько тижня. У прохолодний — до 2-х тижнів. Термін залежить від погоди і вологості фундаменту. Суха поверхня може потребувати додаткової обробки. Так, великі тріщини слід закрити розчином, а дрібні задути піною. Серйозно деформований фундамент слід вирівняти. Це дозволить знизити витрату матеріалу і усуне можливість появи небажаних повітряних прошарків між утеплювачем і підставою;
 • грунтування фундаменту. Ігнорувати цей крок не варто. По-перше, грунтовка, захищає фундамент від вологи, а значить від руйнування. По-друге, підвищує адгезію поверхні. Таким чином, клей для екструдованого пінополістиролу, буде міцніше зчіплюється з поверхнею.
 • гідроізоляція фундаменту. Як матеріали застосовується оклеечная ізоляція (бітум, геотекстиль), обмазочна (мастики), штукатурна (на основі полімерно-цементних розчинів). Приклади їх використання на фото.
 • кріплення пінополістиролу. Монтаж виконується з використанням клейового розчину або клею-піни для пінополістиролу.
  Додаткове фіксування листів парасольками не потрібно, якщо фундамент буде прихований землею. Якщо проводиться утеплення цокольного поверху, тоді це обов’язкова умова.
 • обробка. Щоб захистити утеплювач від шкідливого впливу ультрафіолету та інших факторів зовнішнього середовища потрібно його закрити оздоблювальним матеріалом. Або закрити поліетиленовою плівкою або руберойдом, а вже потім засипати землею.

Утеплення фундаменту різних видів

Розібравшись з утеплювачами, коротко охарактеризує утеплення фундаменту по його видам, до основних з яких можна віднести:

 1. Стрічковий
  — монолітний стрічковий;
  — мелкозаглубленний стрічковий.
 2. Стовпчастий
 3. Свайний
 4. Пальово-гвинтовий
 5. Плитний (плаваючий)

— глубокозаглубленний плитний;
— мелкозаглубленний плитний.

Крім цього, на вибір утеплювача і технологію його монтажу впливає глибина закладання: сильно-, дрібно- і незаглиблений. Значення має облік такого параметра як матеріал, з якого виготовлений фундамент: цегла, дерево, залізо. Різні властивості цих матеріалів призводять до того, що вони проводять різну кількість тепла.

Утеплення стрічкового фундаменту

Цей вид фундаменту використовується при багатоповерховому будівництві або зведенні важких конструкцій. Зрозуміло, що тяжкість будови здатна витримати лише монолітна стіна з бетону. Однак бетон не здатний утримати тепло всередині будівлі. Стрічковий фундамент доцільно утеплювати на етапі облаштування. Тому що розкопувати глибоку, широку і довгу траншею довго і клопітно. Технологія утеплення монолітного фундаменту стрічкового типу залежить від виду утеплювача і приведена вище.

Дещо відрізняється утеплення мілкозаглубленних фундаментів.

Це пов’язано з глибиною їх облаштування. Для того, щоб запобігти втратам тепла через фундамент мілкого закладення потрібно не тільки утеплити його вертикально, а й обов’язково виконати утеплення підлоги, щоб виключити можливість промерзання грунту і фундаменту. Найчастіше вертикальну та горизонтальну утеплення виконують з використанням керамзиту, засипаючи його в котлован між фундаментом.

Утеплення стовпчастого фундаменту

Вважається найбільш надійним типом фундаменту. Застосовується при малоповерховому будівництві. За способом виготовлення він схожий з стрічковим. Але, щоб надати йому міцність використовуються бетонні стовпи. Їх встановлюють по кутах, по периметру несучих стін і в місцях стику внутрішніх стін. Перш ніж приступити до утеплення такого фундаменту, потрібно усунути порожнечі між опорами. Для цього влаштовуються забирки фундаменту. Дерев’яні або металеві конструкції, які як би з’єднують опори.

В середину утворилися осередків засипається керамзит. Який сам по собі є хорошим утеплювачем. Зовні забирки гідроізолюють і оклеиваются пінополістиролом. Або ж на них наноситься пінополіуретан. Далі утеплювач закривається плівкою і засипається землею або покривається оздоблювальним матеріалом.

Утеплення фундаменту палі

Специфіка цього виду фундаменту в тому, що будова зводиться на палях — вертикальних опорах, закритих бетонною плитою. Він незамінний на грунтах, що характеризуються особливою нестійкістю. Тоді з’являється необхідність поглибити палі і встановити їх на міцну основу. На палях обладнується ростверк, на якому власне і будується будинок.

Ростверк може бути виконаний з різних матеріалів.

Виходячи з конструкції, утеплення фундаменту на палях недоцільно. Однак захист ростверку дозволить зменшити втрати тепла.

Утеплення ростверку фундаменту проводиться із застосуванням будь-якого теплоізоляційного матеріалу, що відповідає вимогам надійність, міцності і довговічності.

Утеплення гвинтового фундаменту

Правильно було б назвати цей пункт опису «утеплення свайно-гвинтового фундаменту»

Його специфіка у використанні гвинтів, що виконують роль палі. Популярність цього типу фундаменту зумовила простота і висока швидкість установки гвинтових паль. Застосовується в нестійких грунтах і при спорудженні тимчасових споруд. Далі облаштування фундаменту ідентично пальових. А, отже, і утеплення свайно-гвинтового фундаменту виконується за такою ж схемою. І полягає в утепленні ростверку. Утеплювати ж тимчасові споруди найчастіше недоцільно.

Утеплення плитного фундаменту

Суть плитного фундаменту в облаштуванні єдиної монолітної плити під усім будинком. Це обумовлює специфічний підхід до його утеплення. А саме, утеплювати потрібно всю поверхню плити і під час будівництва. Причому, бажано в кілька шарів через близькість до грунту. Послідовність робіт така: на грунт висипається пісок, далі укладають геотекстиль, шар бетону, шар гідроізоляції. На цю подушку укладається пінополістирол або засипається керамзит. Закривається повторно гідроізоляцією. Тільки після цього можна облаштовувати плиту — бетонну основу будови.

Висновок

Ось, мабуть, і все, що стосується специфіки утеплення фундаменту в залежності від його виду і типу застосовуваного теплоізоляційного утеплювача. Слід зазначити, що надбудова, тобто матеріал, з якого виконані несучі стіни будівлі, має незначний вплив на процес утеплення. Таким чином, утеплення фундаменту дерев’яного будинку, гаража або цегляного житлового будови будуть відбуватися однаково і залежати тільки від вимог до зниження тепловтрат.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *