Як і чим утеплити балкон і лоджію своїми руками

Утепление балкона

Балкон або лоджія — це неопалювані приміщення в квартирі. Отже, вони є джерелом втрат тепла з квартири або будинку. Навіть добре засклений балкон пропускає значну кількість тепла.

Щоб уникнути цього, виконують утеплення балкона або лоджії зсередини. При цьому варто відзначити, що існують різні підходи до утеплення цього виду приміщення.

Утеплення балкона і лоджії — матеріали, технології та поради

Вид і спосіб утеплення балкона і лоджії залежить від:

 • цільового призначення:
 • балкон не призначений для зберігання, утеплюють з метою зниження тепловтрат з кімнати. В цьому випадку, роботи ведуться за схемою схожою із зовнішнім опаленням. Тобто, утеплюється тільки одна його сторона, суміжна зі стіною кімнати;
 • балкон призначений для зберігання. Утеплюється по периметру всіх поверхонь. Оскільки тут не повинно бути високої температури, то вимоги до теплоізоляційних матеріалів висуваються не особливо високі;
 • балкон, який є продовженням житлової кімнати або виконує функцію кабінету, бібліотеки, спортивного залу і т.п. В цьому випадку, усувають втрати тепла через вікна і всі поверхні. А в якості застосовуваних матеріалів використовують утеплювачі з високою щільністю і значної товщини. Особлива увага приділяється коефіцієнту теплопровідності матеріалу і правилам його монтажу.
 • бюджету на утеплення. Визначає і вид утеплювача, і площа утеплення, і подальшу обробку. А також визначає чи довірити роботи професіоналам або виконати утеплення балкона своїми руками;
 • пори року. Низькі температури здатний витримати будь-який вид утеплювача. А ось розчини, клеї і піну потрібно використовувати з урахуванням температури навколишнього середовища. Як правило, «зимові сорти» дорожче. Та й тривалість робіт взимку значніше;
 • підвищених вимог до безпеки утеплювача. Багато хто боїться використовувати як утеплювач мінеральну вату або пінополістирол, посилаючись на пожежну небезпеку або вказуючи на утримання в них канцерогенних речовин.

Розглянемо способи утеплення балкона з використанням різних утеплювачів і дамо кілька важливих практичних порад, як зробити утеплення лоджії більш ефективним. Будемо виходити з того, що потрібно якісно і недорого утеплити балкон по всіх поверхнях всередині — стін, стелі та підлоги.

Вимога до утеплювача:

 1. малу вагу. Щоб не обтяжувати балкон, який за міцністю набагато нижче лоджії;
 2. малий обсяг. Щоб не займати корисну житлову площу балкона або лоджії;
 3. низька вартість;
 4. безпеку. Пожежна і екологічна;
 5. можливість виконати роботи своїми руками.

Утеплювач для балкона і лоджії — види і властивості

Якщо ви ще не вирішили, чим краще утеплити балкон або лоджію зсередини, пропонуємо ознайомитися з популярними теплоізоляційними матеріалами. Кожен з них має переваги і недоліки, які полягають в характеристиках, вартості і способах монтажу.

Пінополістирол

Міцний, щільний матеріал, який погано підтримує горіння. Стійкий до вологи, має низький коефіцієнт теплопровідності.

Пінопласт

Щільний утеплювач. Має найнижчий коефіцієнт теплопровідності, малу вагу, високу міцність і низьку вартість.

Базальтова і мінеральна вата

М’який утеплювач. Працює за рахунок своєї структури. Волокна, розташовані в хаотичному порядку містять у собі повітря, який не дозволяє теплу проникати через вату. Працюючи з ватою потрібно створювати додатковий каркас.

Пінополіуретан (ППУ)

Напилюваний утеплювач. Матеріал хороший тим, що не пропускає вологу, дає можливість регулювати товщину утеплення і дозволяє отримати покриття без швів. А це, в свою чергу виключає появу містків холоду.

Пенофол

Багатошаровий матеріал. Полістирольна підкладка утримує тепло, а алюмінієвий екран, який подібний до тепловому дзеркала, дозволяє відображати тепло всередину будинку. Може використовуватися сам по собі або в комбінації з іншими утеплювачами.

Керамзит

Насипний утеплювач. Має пористу структуру, завдяки чому добре зберігає тепло. Приміряється для утеплення підлоги.

Використовуючи ці матеріали для утеплення балкона і лоджії можна додатково забезпечити хорошу звукоізоляцію (за умови скління пластиковими вікнами).

Обов’язковою супутнім атрибутом при утепленні зсередини більшістю названих матеріалів є плівка паро- та гібробарьера або супердифузійна мембрана. Вона покликана захистити утеплювач, особливо м’який від намокання і появи конденсату.

Як утеплити балкон своїми руками — покрокова інструкція

 • Звільнення приміщення. Неможливо якісно виконати роботу, якщо доведеться постійно переміщати речі з місця на місце.
 • Закладення щілин. Виходимо з того, що на вікнах встановлені якісні склопакети. У будь-якому випадку, щілини між балконом і стіною, в місці примикання стелі та підлоги мають місце бути. Ось їх і потрібно закласти із застосуванням піни, герметиків або розчинів. Щілини значних розмірів закладають шматками пінопласту.
 • Гідроізоляція балкона / лоджії. Необхідна для того, щоб всередину не потрапляла вода. Причому потрапляти вона може через мікропори в бетоні. З цією метою можна використовувати глибоко проникаючу ґрунтовку.
 • У разі використання вати необхідно встановити гідроізоляційну плівку. Вона кріпиться внахлест і закріплюється скотчем.
 • Установка утеплювача. Тут можна виділити два методи:
 • Каркасний метод. В цьому випадку потрібно спочатку облаштувати каркас з оброблених антисептиком дерев’яних дощок або оцинкованих профілів. Дошки більш популярні, оскільки вони дешевші і дають можливість регулювати товщину каркаса. Найчастіше використовується брус 50х50. У утворилися осередки заводять утеплювач.
 • Безкаркасний метод. Переважніший, проте підходить тільки для жорстких утеплювачів. Це пов’язано з тим, що матеріал каркаса при каркасному методі залишається закритий утеплювачем. Тобто, дерево або метал служать містками холоду і добре проводять тепло. Тому, в переважній більшості випадків жорсткі утеплювачі монтуються без облаштування каркаса.
 • Укладання пенофола, плівки пароізоляції або супердифузійної мембрани.
 • Виконується утеплення підлоги.
 • Завершальний етап — декоративне оздоблення балкона дерев’яною вагонкою або гіпсокартоном.

Утеплення балкона і лоджії мінеральною ватою

Вату укладають так, щоб вона щільно прилягала до елементів каркаса, але не «трамбують», тобто не потрібно її додатково ущільнювати. Від цього структура мінвати зміниться і частина повітря випарується. Це знизить теплоізоляційні властивості вати. Щоб вата надійно трималася на стіні, і особливо на стелі, потрібно її додатково зафіксувати із застосуванням дроту або парасольок (дюбелів з широким капелюшком).

Іноді вату заводять за каркас, як показано на малюнку. Тоді елементи каркаса утримуються вату. Однак, професіонали не рекомендують використовувати такий підхід для вати невисокої щільності (менше 50 кг / м.куб), оскільки вата, утримувана лише в кількох місцях з часом осяде, відкривши частину стіни для руху холодного повітря.

Вата закривається плівкою пароізоляції. Потім набивається контробрешетка. Вона дозволяє захистити вату від дотику до оздоблювального матеріалу і уникнути появи в цьому місці точки роси.

Більш докладно етапи монтажу вати представлені на схемі.

 1. Основа підлоги
 2. Лаги підлоги
 3. Каркас
 4. Базальтова вата
 5. Плівка пароізоляції
 6. Контробрешетка
 7. Оздоблювальний матеріал

Утеплення балкона пінопластом і пінополістиролом

Жорсткий утеплювач також укладають в секції каркаса і фіксують на піну або спеціальний клей. Утеплювач укладати не впритул до каркасу, а з зазором в 5-10 мм. Зазор згодом задувається піною, а лист пінопласту кріпиться додатково пластиковим дюбелем — парасолькою (грибком).

 • Кріплення пінопласту каркасних способом
 • Кріплення пінополістиролу каркасних способом
 • Монтаж пінопласту безкаркасним способомдж. Листи пінопласту щільно притискаються один у одного, а місця стиків задуваються піною.
 • Монтаж пінополістиролу безкаркасним способом. Листи пінополістиролу стикуються за принципом «паз-гребінь».

Утеплення балкона і лоджії пеополіуретаном

Окремо в цій групі варто метод напилення. Такий теплоізоляційний матеріал як пінополіуретан, наноситься на стіну саме шляхом розпилення. Відносно новий на ринку матеріал швидко завойовує своїх шанувальників серед професіоналом і любителів. Оскільки дозволяє виконати утеплення без додаткової підготовки підстави. На користь ППУ говорить і висока швидкість виконання роботи — менше одного дня. Серед недоліків — висока вартість і неможливість виконати роботу самостійно без спеціального обладнання.

Утеплення балкона пенофолом

Професіонали рекомендують використовувати для утеплення балкона і лоджії пенофол. Його кріплять алюмінієвою фольгою всередину приміщення. Таким чином, досягається ефект три в одному.

 • По-перше, надійний захист утеплювача від вологи;
 • По-друге, додаткове внутрішнє утеплення;
 • По-третє, фольга відображає 90% тепла назад. Що дуже важливо для балкона або лоджії, які згідно із законом не можуть мати власних джерел обігріву.

Особливістю кріплення пенофола є відсутність нахлестов. Кріплення здійснюється тільки встик, а місця з’єднання проклеюються скотчем.

Утеплення підлоги на балконі або лоджії

Як правильно утеплити підлогу на балконі:

 • готується основу підлоги. Для цього підлогу вирівнюють, задувають щілини і обробляють мастильної гідроізоляцією.
 • встановлюють лаги і між ними укладають або засипають утеплювач.

Керамзит

Багато хто нарікає на те, що елементи каркаса або лаги служать містками холоду. Але, їх відсутність призведе до навантаження на утеплювач і, як наслідок, до його деформації. А теплоізоляція з порушеною структурою не може ефективно виконувати покладені на неї зобов’язання.

Утеплювач закривається плівкою пароізоляції або пенофолом.

Якщо балкон буде використовуватися як житлове приміщення доцільно встановити систему «тепла підлога».

Висновок

У висновку відзначимо, що процес утеплення балкона або лоджії абсолютно нескладний. Головне дотримуватися послідовності робіт і не економити на якості теплоізоляційного матеріалу.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *