Тепла водяна підлога своїми руками — покрокова інструкція по монтажу

Водяной теплый пол

Що таке водяна тепла підлога? Це капітальна рідинна система опалення, в якій обігрів повітря в приміщенні відбувається завдяки використанню конструкції настилу підлоги з системою труб, по яких циркулює теплоносій. Система тепла підлога підключається до локальної (газовий котел) або центральної системи опалення.

Водяна підлоги система опалення може експлуатуватися як основне опалення будинку (самостійне джерело обігріву) або ж, як додатковий. Залежно від виконання і способу нагрівання виділяють різні види теплих підлог: водяні і електричні (кабельні, стрижневі, плівкові, інфрачервоні).

Водяна тепла підлога є довговічну і економічну систему опалення, проте його установка пов’язана зі значними труднощами і витратами. Тому, монтаж системи тепла підлога доручають професіоналам. Для тих, хто зважився зробити водяна тепла підлога своїми руками, розповімо, з яких етапів складається цей процес, і звернемо увагу на основні тонкощі проектування та монтажу.

Contents

Водяна тепла підлога — переваги і недоліки

Плюси:

 • ефективний перерозподіл тепла, що забезпечує рівномірний прогрів всього приміщення;
 • забезпечення природної циркуляції повітря;
 • сумісність теплої підлоги з будь-яким видом підлогового покриття (за умови, що воно добре проводить тепло: плитка, ламінат, натуральний камінь);
 • можливість встановити автономну систему (індивідуальне опалення) або підключитися до магістралі центрального теплопостачання;
 • зниження витрат на опалення на 20-40% (в порівнянні з радіаторні);
 • незалежність від електропостачання (і перебоїв в електромережі);
 • можливість регулювати температуру в окремих кімнатах і в будь-який час доби;
 • мінімальні витрати при самостійному монтажі;
 • поліпшується зовнішній вигляд приміщення за рахунок відсутності радіаторів і видимих труб системи опалення;
 • тривалий термін експлуатації.

Мінуси:

 • інерційність системи. Час прогріву приміщення становить 4-6 годин (в залежності від обсягу, площі);
 • складність проектування в разі використання теплої підлоги в якості єдиного джерела обігріву приміщення;
 • висока вартість монтажу;
 • важко регулювати температурний режим в разі підключення до центральної магістралі теплопостачання;
 • зменшення висоти приміщення за рахунок підняття статі на 100-120 мм.;
 • виключається використання таких підлогових покриттів як ковролін, килим або палас;
 • можливість протікання (в квартирі — затоплення сусідів знизу, в приватному будинку — підвалу);
 • низька ремонтопридатність системи труб;
 • заборонена установка в квартирі багатоповерхового будинку (або необхідно отримання спеціального дозволу). Навіть якщо зробити в квартирі, обігрів буде працювати тільки в опалювальний сезон.

Водяна тепла підлога — монтаж своїми руками

Покрокова інструкція по влаштуванню водяного підігріву підлоги включає в себе виконання чотирьох послідовних етапів:

 1. Розробити самостійно, скачати готовий типовий або замовити індивідуальний проект теплого водяного статі. На цьому етапі рекомендується залучення фахівця, щоб виключити помилки.
 2. Підібрати обладнання та будівельні матеріали.
 3. Виконати правильно монтаж системи тепла підлога.
 4. Здійснити перевірку і перший запуск водяного теплої підлоги.
 5. Чистова обробка, укладання підлогового покриття (плитка, ламінат, лінолеум).

Перший етап — проектування теплої підлоги

Теплый пол водяной

Перш ніж приступити до складання проекту, необхідно переконається в тому, що немає непереборних перешкод для монтажу системи в приміщенні.

В якості таких можуть виступати:

 • висота приміщення. Товщина теплої підлоги водяного (змонтованої системи) 100-120 мм. Це призводить до підняття статі на відповідну висоту;
 • місце установки двері. Внаслідок монтажу системи рівень підлоги піднімається. Необхідно зберегти висоту дверного отвору в 2200 мм (стандартна двері і монтажні зазори) або оцінити можливість збільшення дверного отвору або прикинути, у скільки обійдеться виготовлення дверей на замовлення;
 • орієнтація вікон. Вікна, розташовані на північ або північний захід, або орієнтовані на вітряну сторону, або мають великий розмір, можуть привести до того, що потужність системи необхідно буде збільшити, щоб компенсувати втрати тепла через зовнішній контур і забезпечити потрібну температуру в приміщенні; Якщо розрахункові теплові втрати становлять понад 100 Вт / м.кв. монтувати систему водяного опалення недоцільно.
 • несуча здатність балок або плит перекриття. З огляду на вагу бетонної стяжки, слід оцінити здібності плит або балок перекриття витримати вагу системи водяного теплої підлоги. Старі перекриття ще не причина відмовлятися від системи в цілому, але привід вивчити настильний водяна підлога.

Через перелічених вище вимог, водяні теплі підлоги в приватному будинку набули більшого поширення, ніж в квартирах в багатоповерхівках.

Якщо перешкод для пристрою не спостерігається, можна приступати до проектування.

Розрахунок водяної теплої підлоги

Виконується розрахунок необхідної кількості матеріалу в залежності від параметрів опалювального приміщення і технічних характеристик становить обладнання і матеріалів.

Розрахунок водяної теплої підлоги проводиться на підставі наступних даних:

 • площа підлоги і висота приміщення;
 • матеріал стін і перекриттів;
  ступінь і вид теплоізоляції;
 • вид підлогового покриття;
 • матеріал і діаметр труб;
 • потужність обігрівального елементу (котла або централі);
 • бажаний температурний режим

Після цього робиться ескіз (схема, креслення), що відображає місце установки основного обладнання, спосіб і крок розміщення труб.

Як правильно зробити водяну теплу підлогу

Обов’язково звернути увагу (відомості):

 • в місцях розміщення меблів встановлювати нагрівальні елементи підлоги не можна, тому що це може викликати їх перегрів і розсихання;
 • не рекомендується перевищувати довжину контура понад 90 м (граничне значення залежить від перетину труби);

Максимальна довжина контура теплої підлоги водяного (петлі) в залежності від використовуваного діаметра труб

Відхилення пояснюється тим, що гідравлічний опір (уповільнення руху теплоносія) і теплове навантаження знаходяться в прямій залежності від діаметра труби.

Фахівці вважають оптимальною, довжину контура в 50-60 м (при перетині труби в 20 мм). У разі необхідності, доцільно встановлювати два контури однакової довжини. Це викликано тим, що в процесі руху по трубах гаряча року віддає частину теплової енергії, і температура статі знижується. Використання коротких контурів забезпечить рівномірний прогрів підлоги по всій площі.

Довжина контуру обчислюється від точки виходу з колектора, не тільки в місці входу в приміщення, що обігрівається.

 • крок укладання труб теплої підлоги складає 100-500 мм;

При використанні водяної теплої підлоги в якості додаткового (альтернативного) джерела опалення рекомендований крок укладання труб в 300-500 мм. У разі монтажу безальтернативній (основний) системи — крок зменшується і становить 100-300 мм. Якщо перевищити крок укладання з’являється ефект «теплової зебри», а різницю в температурі поверхні підлоги відчувається стопою.

 • установка терморегуляторів дозволить уникнути перегріву, і знизить вартість експлуатації системи.

Водяна тепла підлога в квартирі від центрального опалення

Важливо. Установка системи тепла підлога в квартирі пов’язана з низкою складнощів. Зокрема, необхідно надати проект в ЖЕК або товариство співвласників, а також районну тепломережа. Після затвердження проекту отримати висновок про можливість установки системи. Зазвичай установка дозволяється тільки в нових будинках, де є окремий стояк для відкачування гарячої води (використовується в разі прориву).

Монтаж теплої підлоги у ванній допускається шляхом підключення через вихід на змійовик від рушникосушки. Для обігріву невеликої площі дозвіл не потрібен.

Схема теплої водяної статі в приватному будинку

Крім схеми установки компонентів на етапі проектування вибирається вид (тип) системи теплої підлоги.

 1. Бетонна система. Передбачає заливку труб бетоном (облаштування стяжки);
 2. Настильна система. Передбачає використання настилу з дерева або полістиролу. В цьому випадку відсутні «мокрі» процеси і зростає швидкість робіт.

Другий етап — комплектуючі для теплої підлоги

Конструкция теплого пола

Тепла підлога водяна, це складна система труб з теплоносієм. Тому перерахуємо, що потрібно для влаштування теплої підлоги (компоненти системи).

Котел для теплої водяної статі

Оптимальний і поширений варіант в приватному будинку (квартирі) — підключення до газового котла. Якщо в квартирі немає індивідуального опалення, можна підключитися до магістралі центрального опалення, але втрачається автономність проекту.

Також можливе використання електро-водяних підлог. Їх особливість в тому, що гріє кабель укладений всередині труби, що гарантує рівномірний прогрів теплоносія (води, етиленгліколю, пропіленгліколю) по всій довжині контура. Безсумнівна перевага полягає в можливості установки в багатоквартирних будинках (тому що вони не підключені до магістралі опалення, а значить відсутній ризик пошкодження вузла кріплення). Але є і істотний недолік — висока вартість електроенергії, яка необхідна для забезпечення функціонування (нагрівання) системи.

Розрахункова потужність котла повинна бути на 15-20% вище сумарної потужність всіх підлог в приміщенні.

Циркуляційний насос для теплої підлоги

Необхідний для забезпечення руху теплоносія в системі. Вбудований в котел насос не впорається з навантаженням, якщо площа будинку перевищує 100 м.кв.

Труби для теплої водяної підлоги

 • мідні труби на думку фахівців вважаються ідеальним варіантом — довговічні, відрізняються високою тепловіддачею, але їх вартість істотно збільшить бюджет монтажу;
 • труби з металопластику лідирують за співвідношенням ціна / якість. Їх склад виключає появу корозії і накопичень, що залишає незмінним діаметр прохідного перетину труби. Крім того, металопластикові труби мають малу вагу, легко гнуться і володіють високим температурним межею.
 • поліпропіленові труби приваблюють низькою ціною, але висока ймовірність купити неякісний товар.
 • PEX-труби із зшитого поліетилену відрізняються надійністю, але вимагають жорсткого кріплення, тому що при нагріванні розпрямляються. Користувачі рекомендують зменшувати крок кріплення власників при використанні РЕХ-труб в 2-3 рази.

Оптимальне перетин — 16-20 мм. Витрата труб на 1 м.кв. 5-6 м.п. (При кроці в 200 мм).

Згідно відгуками, користувачі радять використовувати продукцію тільки відомих марок (Uponor, Rehau).

Утеплювач для теплої водяної підлоги

Яку теплоізоляцію можна використовувати — матеріали:

 • фольгований поліетилен (при мінімальній проектної товщині теплої підлоги);
 • пінополістирол. Користувачі рекомендують використовувати готові теплоізоляційні мати, мають виступи для укладання труб з кроком 50х50 мм;
 • мінеральна вата. Користувачі погано відгукуються про ваті в разі влаштування бетонної системи через здатність мінвати поглинати частина вологи з розчину.

Теплоізоляційний шар (товщина утеплювача для теплої підлоги) над підвалом, в цокольному поверсі, на першому поверсі в приватному будинку, повинен бути товщі. Крім того, чим вище передбачувана температура теплоносія, тим товщі потрібно робити шар теплоізоляції.

Лічильник витрати тепла

Установка лічильника теплової енергії в квартирі актуальна при отриманні дозволу на пристрій теплої підлоги водяного в багатоквартирному будинку.

Колекторна шафа

Встановлюється для монтажу регулювальних елементів і стикування труб контурів з магістраллю теплопостачання.

Армуюча сітка для теплої підлоги

З приводу укладання армованої стеки думки користувачів розходяться. В цілому, сітка для армування дозволить додатково посилити бетонну стяжку після прокладки системи труб.

Компоненти для пристрою стяжки

 • бетон (цемент, пісок, вода);
 • демпферна стрічка шириною 100-150 мм;
 • кріпильні елементи для фіксації труб.

Третій етап — монтаж теплого водяної статі своїми руками

Водяной Тёплый Пол

1. Установка колекторного шафи

Монтаж системи починається з установки колекторного шафи, обов’язковими елементами якого є (колекторний вузол): колектор, насос, Воздухоотводная клапан і зливний відведення. Габарити колектора залежать від його комплектації. Рекомендується встановлювати колектор в рівній віддаленості від всіх контурів. У разі неможливості виконання цієї рекомендації, біля найдовшого з контурів.

Важливо. При установці колектора передбачається вільний простір для загину труб. При цьому не допускається монтаж труб зверху, тільки знизу. Це забезпечить нормальний рух теплоносія. Установка запірного вентиля між системою трубопроводу і колектором спростить обслуговування системи в разі необхідності (профілактика, спуск, ремонт).

2. Підготовка підстави під теплу підлогу

Поверхня очищається від сміття, усуваються перепади висот підлоги (ухили, піднесення).

На підготовлену поверхню виконується укладання теплоізоляційного матеріалу, що знижує втрати тепла через підлогу. Далі затьмарюється плівка гідроізоляції. Укладання демпферного стрічки нівелює теплове розширення бетонної стяжки.

Підлоги під водяна тепла підлога потрібно вирівнювати, щоб забезпечити однакову по товщині стяжку (заставу рівномірного розподілу тепла по поверхні)

3. Укладання труб для теплої підлоги

Монтаж труб водяного теплої підлоги може бути виконаний кількома методами (схеми укладання):

Равлик

Улитка

Труби укладаються по периметру кімнати звужуючись до центру. Обов’язкова прокладка труб через ряд, щоб забезпечити можливість зворотного ходу теплоносія і більш рівномірну віддачу тепла.

Спосіб використовується, коли через складну конфігурації кімнати потрібно змістити центр системи труб, а також в приміщеннях площею більше 40 м.кв.

Змійка (петлі)

Змейка

В цьому випадку труба від нагрівача проходить уздовж зовнішньої стіни, потім хвилеподібно повертається назад. Схема підходить для невеликих приміщень.

Меандр (подвійна змійка або комбінована схема)

Меандр

Петлі змійки розташовуються паралельно і дозволяють організувати рух теплого і охолодженого теплоносія по трубах. Це спосіб хороший тим, що дозволяє компенсувати охолодження труб.

Рада. Майстри радять починати укладання від зовнішніх або більш холодних стін кімнати.

Щоб виконати розкладку правильно, новачкові рекомендується спочатку нанести розмітку на поверхню підлоги. На момент монтажу теплої підлоги в наступних кімнатах, укладка буде проводитися «на око». Для прокладки використовуються тільки цільні труби або надійні з’єднання.

Починається укладання труб з підключення одного її кінця до подає колектору.

Рада. Труба укладається на відстані не менше 70 мм. від стіни приміщення.

При цьому біля зовнішніх стін відстань між трубами можна зменшити, тому що тепловтрати тут вище.

Організувати утеплення біля зовнішніх стін можна шляхом зміни порядку розкладки труб, як показано на схемі.

Після укладання труби на позначений контур вона фіксується затискачем. Як варіант, можна використовувати дюбелі і прив’язувати до них трубу з використанням мідного дроту або укласти на підлогу арматурну сітку і прив’язувати трубу до неї із забезпеченням можливості теплового розширення матеріалів.

Спрощує роботу ребриста полістирольна підкладка під теплу підлогу водяний, використання якої одночасно дозволяє забезпечити теплоізоляцію і укласти труби рівними рядами.

4. Підключення колектора теплої підлоги

Після укладання контуру, вільний кінець труби приєднується до поворотного колектора.

5. Обпресування теплої підлоги водяної

Опресовування труб (гідравлічне випробування), таку назву носить процедура перевірки якості укладання, тому що на цьому етапі є можливість внести корективи в систему опалення водяної теплої підлоги.

Опресовування передбачає впуск води в систему під високим тиском. Рекомендоване для перевірки тиск перевищує розрахункове робоче в 1,5-2 рази (не менше 0,6 МПа). У перші півгодини опресування допустимо зниження тиску не більше ніж на 10%, в наступні 2 — 15% від початкового значення. Температура води залишається незмінною. Час перевірки — добу і більше. Якщо порушень не виявлено, а підлогу прогрівається рівномірно можна продовжувати роботи.

6. Стяжка для теплої водяної підлоги

Для стяжки може використовуватися:

 • будь-яка готова суміш, обов’язковою характеристикою якої, є здатність добре проводити тепло;
 • класичний бетон (з цементом марки не менше М300) з додаванням пластифікатора (3-5%).

Висота стяжки коливається в діапазоні 3-7 мм. Заливка розчину проводиться при повній (заповненої теплоносієм) системі з заданим при проведенні опресування тиском. Повний час застигання бетону — 28 днів. Для суміші — час застигання визначається виробником.

На поверхні значній площі (понад 40 м.кв.) передбачається пристрій компенсаційних швів.

Четвертий етап — перший запуск теплої підлоги

Після повного застигання (висихання) стяжки підлоги система готова до запуску. Вона досягне заданих параметрів протягом 2-3 діб.

Пятий етап — під чистове оздоблення теплої підлоги

Повністю готовий тепла підлога покривається оздоблювальним матеріалом. Сьогодні найпопулярнішим покриттям підлоги залишається плитка і ламінат.

Водяна тепла підлога під ламінат набув широкого поширення.

Однак монтаж ламінату в цьому випадку виконується з деякими нюансами:

 • якість ламінату повинно підтверджуватися сертифікатом. Адже при його нагріванні в приміщення будуть виділятися шкідливі речовини. Зазвичай ламінат для теплої підлоги маркується «Теплий Wasser»;
 • утеплювач під ламінат не вкладається;
 • обов’язкова вентиляція статі покритого ламінату. Для цього по периметру залишається зазор товщиною 10-15 мм, який потім закривається плінтусом;
 • перед укладанням ламінат поміщають в кімнату, для набору температури підлоги. При цьому упаковки з ламелями потрібно розмістити по підлозі, а не складати в одну високу стопку.

Як бачимо, додаткових складнощів використання ламінату в якості підлогового покриття не створює, проте майстри радять використовувати водяну теплу підлогу під плитку. Це пов’язано з тим, що ламінат відрізняється низькою теплопровідністю (чим товще шар, тим нижче цей показник), а також в його складі присутні з’єднувачі, випаровування яких не кращим чином можуть позначитися на здоров’ї мешканців будинку.

Експлуатація теплої підлоги — правила і рекомендації

Водяні теплі підлоги прослужать довгий час в тому випадку, якщо дотримуватися рекомендацій по їх експлуатації, які містять відгуки користувачів.

Основні вимоги полягають в наступному:

 • необхідний поступовий набір температури. Не можна запускати систему на «максимум» у відповідності до періоду (до повного охолодження статі). Користувачі рекомендують ступеневу підвищення — на 4-5 ° С на добу;
 • температура теплоносія на вході не повинна перевищувати 45 ° С;
 • не рекомендується вмикати / вимикати систему часто. Це не призведе до додаткової економії;
 • потрібно забезпечити оптимальну вологість в приміщенні. Збалансований мікроклімат сприятливо позначиться на здоров’ї людини.

Висновок

Крім установки системи тепла водяна підлога всередині будинку, можна виконувати монтажні роботи на вулиці, наприклад, для влаштування системи сніготанення та антизледеніння (для обігріву пішохідної доріжки, вхідної зони, ганку, сходів, стоянки авто і т.п.).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *